• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sistit sandığınız başka hastalık belirtisi olabilir

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Volkan İzol, soğuğun idrar torbası üzerindeki olumsuz etkilerinin idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırabildiğini, ihmal edildiği takdirde ise çok ciddi böbrek enfeksiyonlarına yol açabileceğini söyledi.

Sistit sandığınız başka hastalık belirtisi olabilir

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Volkan İzol, genellikle kış mevsiminde artış gösteren ve çoğunlukla kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonunun (sistit), üşütme ile bağlantılı görülüp hafife alınabildiğini belirterek, "Bu sorun idrar yolu enfeksiyonundan kaynaklı olmakla birlikte, başka hastalıkların da belirtisi olabilir" uyarısında bulundu.

Sistit sandığınız başka hastalık belirtisi olabilir

Doç. Dr. İzol, idrar yaparken yanma, mesanede ağrı, sık idrara çıkmak ve bazen kanlı idrar yapma gibi belirtiler veren idrar yolu enfeksiyonunun çoğunlukla "sistit" olarak değerlendirilmekle birlikte, başka hastalıkların belirtisi olup olmadığının tespiti için mutlaka doktora başvurulması ve araştırılması gerektiğini bildirdi.

Sistit sandığınız başka hastalık belirtisi olabilir

Soğuğun idrar torbasının üzerindeki olumsuz etkilerinin, idrar yolu enfeksiyonlarına yakalanma riskini artırabildiğini, ihmal edildiği takdirde ise çok ciddi böbrek enfeksiyonlarına yol açabileceğini anlatan Doç. Dr. İzol, "Apandisit, genital enfeksiyonlar, prostat iltihabı, mesane tümörü ve yumurtalık iltihabı da aynı şikayetlere yol açabilir. İdrar yaparken yanma şikayetine ek olarak karın bölgesinin alt kısmında ağrı, idrarı tamamen yapamama hissi, idrara olduğundan fazla çıkma durumu, ağır kokulu ve bulanık renkte gelen idrar da oluşabilir. Bu şikayetlere ateş, bel ağrısı, titreme ve karın ağrısı da eşlik ediyor ve kusma da görülüyorsa böbrekte enfeksiyon oluştuğu ihtimali üzerinde durulmalıdır" diye konuştu.

Sistit sandığınız başka hastalık belirtisi olabilir

BOL SU İÇİN, SAĞLIKLI BESLENİN
Doç. Dr. Volkan İzol, idrar yolu enfeksiyonlarından korunmak için öncelikle soğuktan korunulması ve bol su içilmesi önerisinde bulunarak, "Bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonunu sık yaşayan kişilerin Antioksidan gıdalar, bitki çayları ve kızılcık suyu gibi içecekler daha fazla tüketilmeli, çok şekerli, kafeinli veya enerji içeceklerden ise kaçınılması gerekmektedir" dedi.

Sistit sandığınız başka hastalık belirtisi olabilir


İDRARI UZUN SÜRE TUTMAYIN
İdrarın uzun süre tutulmaması gerektiğini belirten Doç. Dr. İzol, "Mümkünse sıkıştığınız zaman idrar kesenizi hemen boşaltın ve her seferinde idrarınızın tamamını boşalttığınızdan emin olun. İdrarı tutmak, idrar yapmayı ertelemek, geciktirmek mikropların idrar yolları ve torbasında çoğalmasına yol açabiliyor" ifadelerini kullandı.

İHA