• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bağışıklık sisteminizi 10 adımda güçlendirin

Mevsim değişikliği, stres, dengesiz beslenme, uykusuzluk gibi bir çok nedenin bağışıklık sisteminin zayıflamasına yol açtığını söyleyen, Beslenme Danışmanı Uz. Dyt. Yeşim Temel Özcan "Güçlü bir bağışıklık sistemi için doğal besinlerle desteklenmesi gerekiyor" dedi. İşte bağışıklığınızı güçlendirmek için yapmanız gerekenler...

Bağışıklık sisteminizi 10 adımda güçlendirin

Bağışıklık sistemi, vücudun virüsler ve zararlı bakterilerin sebep olduğu enfeksiyon ve hastalıklara karşı doğal koruyucu olduğunu belirten Uz.Dyt. Yeşim Temel Özcan, "Bağışıklık sistemi yetersiz olduğunda, sağlıklı dokular ve enfekte olmuş dokular arasında ayrım yapamaz ve dolayısıyla işlevini yerine getiremez. Bunun için bağışıklık sistemini doğal olarak güçlendirmek gerekir" dedi.

Bağışıklık sisteminizi 10 adımda güçlendirin

DENGESİZ BESLENME VE YOĞUN STRES RİSK FAKTÖRÜ

Sağlıklı olabilmek için vücudun immün sistemi; yani bağışıklık sisteminin güçlü olması gerektiğine işaret eden Uz.Dyt Özcan, "Bağışıklık sisteminin gelişmesi için ise bebeklik döneminden itibaren yaşamın her döneminde önemli olan bazı noktalar dikkat edilmesi gerekir

Bağışıklık sisteminizi 10 adımda güçlendirin

Ancak hava kirliliği, dengesiz ve kötü beslenme, yoğun stres, mevsim değişiklikleri sigara, kimyasallar, genel hijyen kurallarının yerine getirilmemesi, aşırı kilo, kalitesiz uyku gibi sebepler bağışıklık sistemini zayıflatabilmektedir" dedi.

Bağışıklık sisteminizi 10 adımda güçlendirin

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNİZİ NASIL GÜÇLENDİRİRSİNİZ ?

Uz. Dyt Özcan, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için de yapılması gerekenleri şöyle sıraladı:"
1-Taze hayvansal yağlar, kemik ve et suları tüketin. Bu besinler hasarlı olan bağırsak duvarını da iyileştirmeye yardımcı olacaktır.

2-Beslenme planınızda sıklıkla soğan ve sarımsağa yer verin. Kendinize doğal bir antibiyotik yapmak isterseniz;
2 litre saf limon suyuna ezilen 40 diş sarımsağı ezerek ekleyin ve bu karışımı kavanoza koyun, karanlıkta 1 ay bekletin. Bir ay sonra her sabah ya da akşam yarım çay bardağı içebilirsiniz.

Bağışıklık sisteminizi 10 adımda güçlendirin

3-Taze sıkılmış sebze suları tüketebilirsiniz. Taze sebze suları, vücutta birikmiş olan ağır metal ve toksin atıklarını temizler.

4-Düzenli yeşil sebze tüketin. Maydanoz,kişniş,yeşil soğan, roka gibi bu grup alkali besinler vücudun dengesini korur.

 • SON DAKİKA