• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bostanlı sahili yenileniyor

Bostanlı sahili yenileniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi, 70 dönüm alana sahip Bostanlı sahilini yeniledi. 3 aşamalı projenin Balıkçı Barınağı ile Yasemin Kafe arasındaki ilk bölümü hizmete açıldı. Bostanlı Pazaryeri karşısındaki ikinci bölüm Ağustos'ta, Türkiye'nin en büyük kaykay pistinin de yer aldığı son bölüm ise yıl bitmeden tamamlanacak.

Bostanlı sahili yenileniyor

Karşıyaka sahilindeki kıyı kullanım kültürünü destekleyen mekanda, yeni nesil oyun grupları ile basketbol sahaları, mini futbol sahası, şezlonglar ve piknik alanları yapıldı. Yaya ve bisikletliler için kıyı boyunca kesintisiz-engelsiz dolaşım hattı da tamamladı.

Bostanlı sahili yenileniyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri, 24.5 milyon liraya mal olacak projenin Yasemin Kafe ile Deniz- Gösteri Meydanı ve Deniz-G österi Meydanı ile Bostanlı Gün Batımı Terası arasındaki çalışmalarına da hızlı bir biçimde devam ediyor. Projenin ikinci aşamasında ise Bostanlı Pazaryeri karşısında, 20 bin metrekare düzenleme alanına ve 315 metre sahil bandı uzunluğuna sahip bir "Deniz ve Gösteri Meydanı" oluşturuluyor Tüm hızıyla çalışmalara devam eden Büyükşehir ekipleri, kentlilerin Bostanlı Gün Batımı Terası'nda olduğu gibi deniz ile doğrudan ilişki kurabilmeleri için bir proje tasarladı.

Bostanlı sahili yenileniyor

Üst noktası taşıt yolundan 3.5 metre yüksekte olacak şekilde oluşturulacak yapay bir yeşil tepeyle, alanda konser ve benzeri gösterilerin düzenlenebileceği uygulamalara da yer verilecek. Büyük doğal kayalar kullanılarak oluşturulacak tahkimat alanı ile yürüyüş yolu arasında kalan sahil şeridi, çeşitli büyüklükteki çakıl taşlarıyla kaplanarak kullanıcı için doğal bir sahil deneyimi yaratılacak.

Bostanlı sahili yenileniyor

Ahşap platformlar ve sazlık havuzlar, kent içinde doğal bir doku yaratılmasını sağlayacak. Ayrıca üzerinde kuru havuzun da bulunacağı "Gösteri Meydanı" ile açık hava sinema gösterim alanlarını birbirinden ayıran bir de üst örtü kurgulandı. 141 araç kapasiteli otoparkı da barındıran bu bölümdeki çalışmaların Ağustos ayı içerisinde tamamlanması planlanıyor.