• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bozcaada'da sezon sıkıntılı başladı

Çanakkale'nin Bozcaada ilçesinde bütün konaklama tesisleri korona virüs (covid 19) salgınına karşı tedbir olarak 19 Mart'ta kapatılmıştı. Yaklaşık 3 aydır kapalı olan konaklama tesisleri normalleşme süreci kapsamında yeniden açıldı ancak beklenen ziyaretçi sayısı gerçekleşmeyince sokaklar kedilere kaldı.

Bozcaada'da sezon sıkıntılı başladı

Her yıl nisan ayı başında yaz sezonunu açan Bozcaada, bilhassa okulların kapanmasıyla birlikte ziyaretçi akınına uğrar, sokaklarda adım atacak yer kalmazdı. Salgın vakasının görülmediği Bozcaada'da normalleşme süreci ile birlikte restoran ve kafelerin ardından 19 Mart'ta kapatılan konaklama tesisleri 15 Haziran'dan itibaren ziyaretçi kabul etmeye başladı. Adanın turist akınına uğraması bekleniyordu, fakat bu beklenti gerçekleşmedi. Bozcaada'ya feribot seferlerinin yapıldığı Geyikli iskelesinde önceki yıllarda oluşan uzun araç kuyruklarından eser yoktu.

Bozcaada'da sezon sıkıntılı başladı

Bozcaada sokaklarında sessizlik hüküm sürerken, oteller beklenen doluluk oranına ulaşamadı. Bozcaada esnafı iş yapamamaktan şikayetçi. Oteller dolmadığı için restoran ve kafelerde masalar boş kaldı. Şimdilik günübirlik ziyaretçilerle yetinen işletmeciler bu durumu yeniden artan vak'a sayısına bağlarken, ay sonunda yapılacak Yükseköğretim Kurumları Sınavı'nın (YKS) ardından hareketliliğin artmasını bekliyor.

Bozcaada'da sezon sıkıntılı başladı

Adada evi olan ya da ev kiralayan tatilcilerin ise kendilerini karantinaya alarak sadece alışveriş için dışarı çıktıkları, restoran ve kafe gibi mekanlarda oturmayı tercih etmedikleri belirtiliyor.

Bozcaada'da sezon sıkıntılı başladı

Kuzey Ege'nin saklı bahçelerinden Geyikli'de de durum farklı değil. Otellerin doluluk oranları yüzde 20'lerde kalırken, 1 Haziran'da açılan işletmeler bazı günler siftah bile yapamıyor.

Bozcaada'da sezon sıkıntılı başladı

Aldıkları esnaf destek kredileri ile ayakta durmaya çalıştıklarını kaydeden işletmeciler, umutla tatilcilerin yolunu gözlüyor.

İHA

Bozcaada'da sezon sıkıntılı başladı
 • SON DAKİKA