• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Diyet yapmadan fit kalmanın sırları

Bazı kadınlar, kalori saymadan istediklerini yer, tatlı kaçamaklar yapar, genellikle salata sipariş etmez ve ideal kilolarını korumaya başarırlar. Bunun nedeni her zaman mükemmel genler ya da hızlı bir metabolizma değil. ''Diyetler işe yaramaz, hep başarısızlıkla sonuçlanır'' diyen diyetisten, besin uzmanı ve metabolizma doktoru Carla Heiser ile tanışın! Woman's Day dergisine niye diyet yapmamamız gerektiğini anlatan diyetisyen ve beslenme uzmanı Carla Heiser ile diyet yapmadan zayıf kalmanın sırlarını keşfedin!

Diyet yapmadan fit kalmanın sırları

YEMEK YERKEN KONUŞUN

Yemek masasında konuşkan olmak az yemenin en pratik yolu değil mi? The Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism'nin araştırmalarına göre insanlar bir kase dondurmayı 5 dakikadan 30 dakikaya kadar bir süre aralığında yiyor. Daha yavaş, mola vererek yiyenlerde peptit YY hormonu daha çok çalışıyor ve bu hormon insanın daha doymuş hissetmesini sağlıyor. Bu yüzden lazanyayı birileri sana eşlik ederken daha çok seveceksin!

Diyet yapmadan fit kalmanın sırları

GÜZELLİK UYKUNUZU ALIN

Yoğun yaşarken bundan ilk uyku etkileniyor. Ama eğer metabolizmanın düzenli olarak çalışmasını istiyorsanız, uykuyu önceliğinız yapmanız gerek. Hatta Dr. Lori Shemek, uykunuzu az aldığınız günlerde erken kalkıp egzersiz yapmak yerine birkaç saat daha dinlenmenin daha yararlı olduğunu belirtiyor ve erteleme tuşunu öneriyor. Çünkü uykusuzluk doğrudan hormonları etkiliyor, bu etkiyle beraber kilo alma olasılığınız ve iştahınız artıyor, daha da kötüsü canınız daha yüksek kalorili yiyecekler istiyor.

Diyet yapmadan fit kalmanın sırları

BAZEN İPİN UCUNU KAÇIRIN

Evet lezzetli bir cheeseburger ve yanında patates kızartması yediniz. Sağlıklı beslenme hedeflerine uymasa da, kendini affetmen ve ilerlemen lazım, gelecek öğünde sağlıklı yiyeceğine dair kendine söz verebilirsin. Kanada'da University of Waterloo'nun araştırmalarına göre; kendinize anlayışlı olman yemek ve sağlıklı çalışan metabolizman arasında daha iyi bir ilişki olmasını sağlıyor. Düşük özgüven, kilo aldıran sorunlu yemeye neden olabiliyor.Dr. Shemek, sevdiğiniz birine yemek ısmarlar gibi, kendinize arada bir yemek ısmarlamanızı tavsiye ediyor.

Diyet yapmadan fit kalmanın sırları

HER GÜN BAYRAM DEĞİL

Keşke her gün bayram olsa, ama malesef değil. Her özel etkinlikte kendinizi şımartmamalısınız. Arkadaşınızın doğum gününde yediğiniz pasta, ofis kutlamasındaki aburcuburlar ve devam eden bir sürü yemek serüveni. Düzenli olarak bu etkinlikler olduğu için, aşırıya kaçmamayı ve yemeğe karşı koymayı öğrenmelisin. Doktor Heiser, arada yapılan tatlı kaçamaklarının diyetin olmazsa olmazı olduğunu belirtiyor. Bu yüzden kaçamağını doğru seçip, diğerleriyle vedalaşmalısınız. Kendi doğum gününü tabiki de pastayla kutlamalısın ama herkesinkini değil!

Diyet yapmadan fit kalmanın sırları

DİYET YİYECEKLERİYLE VAKİT HARCAMAYIN

Düşük yağlı veya kalorili yiyecek, teoride güzel gelebilir ama asıl problem bu yiyeceklerin yüksek karbonhidrat değerleri ve ağır işlenmiş olmaları. Yiyeceklerin yağ ve kalorilerini düşürmek için diyet yiyeceklerine tuz, şeker veya başka yararlı olmayan malzemeler ekleniyor. Vücuduna giren bu şeker, daha çok kilo almana neden olacak diye açıklıyor doktor Heiser.

BİZE ULAŞIN