• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ege’nin cennet köyleri

Ege’nin cennet köyleri

ÇAMLIBEL (EDREMİT-BALIKESİR)

Kaz Dağları'nın eteklerinde bulunan Çamlıbel, tarihi eski çağlara dayanan Rum köylerinden biri. Sırtını Kazdağları Milli Parkı'na veren köy, tarihi dokusunu ve doğal güzelliğini koruyor. Yeşil vadiden Edremit Körfezi'ne kadar uçsuz bucaksız bir manzarası bulunuyor.
Son dönemlerde keşfedilmesiyle pansiyon ve otellerin sayısı artsa da, doğallığını korumaya devam ediyor. Unutmadan belirtelim, Türk tiyatro ve sinemasının unutulmaz oyuncusu Tuncel Kurtiz'in mezarı da burada bulunuyor.

Ege’nin cennet köyleri

ESKİ DOĞANBEY (SÖKE, AYDIN)

Aydın'ın Söke ilçesine 30 kilometre uzaklıkta, Kurtuluş Savaşı sonrasında Yunanistan'a göç eden Rumlardan kalma bir köy. Köyde bulunan konut, dükkan, hastane ve çeşme gibi yapılar geç Osmanlı dönemi mimari özelliklerini yansıtıyor. Özellikle mimarisiyle büyük ilgi çeken köyün taş evleri, dar sokakları ve doğal güzellikleri görülmeye değer. Rumca odalar anlamına gelen "Domatia" ismiyle kurulan köy zaman içinde "Doğanbey" adını almış.

Ege’nin cennet köyleri

KAYA KÖY (FETHİYE-MUĞLA)

Muğla'nın Fethiye ilçesinde bulunan Kayaköy, 5 bin yıllık tarihe sahip. Mübadele sonucu Rumların bırakmak zorunda olduğu köylerden biri. Kaderi terk edilmek olan Kayaköy, sonraki yıllarda tahmin bile edilemeyecek bir ilgiyle karşılaşmış.
Çok eski, gizemli ve harabeyi andırsa da hala çok güzel evleriyle ünlü Kayaköy, turistik bir bölge. Her yıl binlerce turist, "Hayalet Köy"ün terkedilmiş evlerini görmek için geliyor.

Ege’nin cennet köyleri

KÜÇÜKKÖY (AYVALIK-BALIKESİR)

Balıkesir'in Ayvalık ilçesine bağlı bir köy iken 1970'de belde olan Küçükköy, 400 civarında tarihi Rum evinin restore edilerek sanat atölyelerine dönüştürüldüğü, kültür merkezinin, kent müzesinin kurulduğu, festivallerin düzenlendiği bir sanat ve tasarım köyü. Ayvalık ilçe merkezine 8 kilometre uzaklıkta bulunan ve Yeniçarohori olarak anılan Küçükköy, dünyaca ünlü, sığ ve ince kumlu Sarımsaklı Plajı ile biliniyor.

Ege’nin cennet köyleri

SIĞACIK (SEFERİHİSAR-İZMİR)

Osmanlı'nın en önemli donanma sığınaklarından biri olan Sığacık, kalesi ve surların içindeki tarihi evleri ile İzmir'e 30 dakika mesafede. Son dönemde "Sakin Şehir" kapsamına giren ve tarihi evleri restore edilen Sığacık'a pazar günü giderseniz her türlü ot ve doğal sebzeyi bulabileceğiniz pazarını da ziyaret edebilirsiniz. Köy halkı, yumurtasını, tarhanasını, odun ateşinde pişen ekmeğini, el açması böreklerini, topladığı otlarını ve kaynattığı çeşit çeşit reçellerini ziyaretçilerine sunuyor.

BİZE ULAŞIN