• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İzmir Kahve Festivali, 4'üncü kez kapılarını açtı

Türkiye'nin en büyük kahve festivallerinden biri olan İzmir Kahve Festivali, 4'üncü kez kapılarını açtı. Festivalde birbirinden farklı demleme yöntemleriyle hazırlanan çekirdek kahveleri yudumlayan ziyaretçiler, bir yandan da bu yöntemler hakkında bilgi edinme fırsatı buldu. Öte yandan festivalde farklı tatlı çeşitlerinin kahveyle karışımından elde edilen soğuk 'sıvı tatlılar' ile İzmir'e özel çiğdemli kahve büyük ilgi gördü.

İzmir Kahve Festivali, 4'üncü kez kapılarını açtı

Bu yıl 4'üncü kez İzmir Arena'da kapılarını açan İzmir Kahve Festivali, giderek popülerleşen 3'üncü nesil kahve kültürünün de etkisiyle yoğun ilgi gördü. Kahve tadımlarının yanı sıra demleme yöntemleriyle ilgili bilgilendirme çalışmalarının da yer aldığı festivalde, ziyaretçiler düzenlenen workshoplarda kendi kahvelerini demlemenin keyfini sürdü.

İzmir Kahve Festivali, 4'üncü kez kapılarını açtı

Özellikle gençler tarafından yoğun ilgi gören festivalde bir yandan kahvelerini yudumlayan ziyaretçiler, bir yandan da konserlerle eğlencenin tadını çıkardı. Öte yandan festivalde farklı tatlı çeşitlerinin kahveyle karışımından elde edilen soğuk 'sıvı tatlılar' beğeniye sunuldu. Baklavalı, cheesecakeli, tiramisulu, dondurmalı, çiğdemli gibi birbirinden farklı lezzetleri içeren kahveler yoğun ilgi gördü.

İzmir Kahve Festivali, 4'üncü kez kapılarını açtı

3'üncü nesil kahve kültürünün giderek yaygınlaştığını söyleyen Festival Organizatörü Şahin Aydoğan, "Festivalimiz gerçekleştiği ilk yıldan beri giderek artıyor. İzmir kahvenin başkentidir, kahvenin serüveni İzmir'den başlamıştır. İzmir' de geniş bir kahve kültürü var bu kültür her geçen yıl biraz daha yoğunlaşıyor. Üç gün boyunca sürecek bu festivalde 40 binin üzerinde ziyaretçi ağırlamayı hedefliyoruz" diye konuştu.

İzmir Kahve Festivali, 4'üncü kez kapılarını açtı

KAHVENİN DOĞUŞUNDAN BARDAĞA GELDİĞİ ANA KADAR ANLATILIYOR
Festival organizatörlerinden Volkan Sönmez ise, "Festivalimizde aynı zamanda söyleşi, sahne programları ve workshoplar yer alacak. Buraya gelen ziyaretçilerimiz 12 saat boyunca dolu dolu keyifli vakit geçirme fırsatı buluyor. Şu anda 3'üncü dalga kahve akımı oldukça gündemde. Bu gerçekten çok güzel bir akım. Festivalde de bu kapsamda kahvenin doğuşundan bardağa geldiği ana kadar her adım anlatılıyor" dedi.

İzmir Kahve Festivali, 4'üncü kez kapılarını açtı

Son dönemde filtre kahve demleme yöntemleri arasında en popülerinin V60 olduğunu ileri süren baristalardan Mustafa Kivman, "Bu yöntemde suyun oranları, ısısı, süresi tamamen kendi elimizde oluyor. V60 yöntemiyle aroma daha yoğun hissediliyor ve daha dengeli bir kahve. İçildiğinde damağı dolduruyor.

BİZE ULAŞIN