• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni dönem

Manisa'da şiddet gören ve bu nedenle kadın konuk evine yerleşmek durumunda kalan kadınlar, Manisa Valiliği öncülüğünde Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler Müdürlüğü ile Manisa Çalışma ve İş Kurumu (İŞKUR) Müdürlüğü ve Manisa Organize Sanayi Bölgesi (MOSB) yönetimi arasında imzalanan protokole göre istihdam edilecek. Türkiye'de ilk defa hayata geçirilen istihdam projesiyle kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni bir dönemin başlaması hedefleniyor.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni dönem

Manisa'da şiddet gören ve bu nedenle de kadın konuk evlerinde kalan kadınlara yönelik Türkiye'de bir ilke imza atıldı. Kadının çalışma hayatına daha etkin bir şekilde rol alması ve kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni bir yol haritası oluşturulması amacıyla Manisa Valiliği öncülüğünde Manisa Aile ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlü ile İŞKUR İl Müdürlüğü ve Manisa OSB arasında istihdam protokolü imzalandı.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni dönem

Protokol kapsamında fiziksel, duygusal, cinsel veya ekonomik olarak istismara uğrayan kadınların şiddetten korunması, psiko-sosyal ve ekonomik sorunlarının çözümlenmesi amacıyla istihdama uygun olduğu değerlendirilen kadınların Manisa OSB yapılanmasında yer alan firmalarda 3 yıl süresince istihdam edilmeleri amaçlanıyor.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni dönem

Manisa Valiliğinde düzenlenen protokol imza töreninde bilgi veren Aile Sosyal Hizmetler İl Müdürü Mustafa Feridun Gülgeç, "Öncelikle Türkiye'de ilk defa yapılan bir protokol. Zaten Manisa nüfusuna bakılarak sanayi şehri olarak en büyük illerden birisi. Sanayi şehri olan bir ilde böyle bir protokolün olması da hayırlı olacaktır. Bu protokolle uygun görülen kadınlarımız Manisa OSB firmalarında işe alımlarda öncelik sağlanacak. Protokol çerçevesinde bir heyet oluşturuyoruz. İş-Kur, Manisa OSB ve bizim tarafımızdan oluşan bir heyet. 3 ayda bir toplanacak heyetimiz uygun görülen kadınlarımızı Manisa OSB'de faaliyet gösteren şirketlere yerleştirilmesi sağlanacak" dedi.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni dönem

Fabrikalarda istihdam edilecek kadınların işbaşı eğitim programlarına dahil olacaklarını açıklayan İŞKUR İl Müdürü Eşref Aslan, "Manisa OSB'de yerleştirilecek olan kadınlarımızın özellikle işbaşı eğitim programlarında mesleki eğitim kursları kapsamında yerleştirmeleri kapsamında program boyunca hem cep harçları karşılanacak hem de genel sağlık sigortası primleri tarafımızca ödenecektir. Bunun öncesinde de gerekli danışmanlık ve eğitim faaliyetlerimiz özellikle dezavantajlı pozisyonda bulunan kadınlarımıza yönelik sağlanacaktır. İstihdamın kalıcılığının sürdürülebilirliği noktasında da yine il müdürlüğümüzce de bunların takibi yapılacaktır" dedi.

Kadına yönelik şiddetle mücadelede yeni dönem

Dezavantajlı kadınlara yönelik böyle bir projede yer aldıkları için gurur duyduklarını söyleyen Manisa OSB Müdürü Funda Karaboran, bölgede faaliyet gösteren fabrikaların da hevesli ve istekli olduklarını belirtti.