• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kilo kaybı kanser habercisi olabilir

Erken teşhisin hayati önem taşıdığı kanser, günümüzün en çok korkulan hastalıkları arasında ilk sıralarda yer alıyor. Kanser hastalığı ile mücadelede bağışıklık sisteminin önemi vurgulandı. Fitoterapist Dr. Hakan Özkul, "Kilo kaybı kanser habercisi olabilir" dedi. Peki kanserin belirtileri nelerdir? Kanserden korunmak için neler yapmak gerekir? İşte merak edilenler...

Kilo kaybı kanser habercisi olabilir

Fitoterapist Dr. Hakan Özkul her yıl onbinlerce cana mal olan kanser hastalığı ile mücadelede bağışıklık sisteminin ne kadar önemli olduğunu anlattı. Dr. Hakan Özkul kanserin nasıl oluştuğunu ve nasıl yayıldığını anlattı:

Kilo kaybı kanser habercisi olabilir

"Kanser vücuda dışarıdan gelmez, kanserli hücre vücudun kendi hücresidir. Normal olan bir hücrenin genetik yapısı bozuluyor, bozulan hücre hızla bölünerek çoğalmaya başlıyor, başka yerlere sıçrayarak çoğalmaya devam ediyor. Örneğin midede çıkan kanser yakın dokulara, yakın organlara da sıçrıyor. Buna invazyon denir. Kanser sadece yakın organlara değil damarlar yolu ile vücudun herhangi bir noktasına da sıçrayabiliyor."

Kilo kaybı kanser habercisi olabilir

"KİLO KAYBI KANSER HABERCİSİ OLABİLİR"
Kanser hücrelerinin nasıl beslendiğini anlatan Dr. Hakan Özkul, "Kanser hücresi çok aç bir hücredir. Sadece şekeri değil proteini de diğer yapı taşları ve amino asitleri de yoğun bir şekilde kendine çekiyor, vücudu aç bırakıyor.

Kilo kaybı kanser habercisi olabilir

Bu sebeple kanser hastalarında halsizlik, yorgunluk ve kilo kaybı görülür. Eğer 1 ay gibi bir sürede kilonuzun yüzde 10'unu kaybettiyseniz bunun diyetle ya da beslenme ile ilgisi olmayabilir " diye konuştu.

Kilo kaybı kanser habercisi olabilir

"VÜCUT KANSERLE NASIL SAVAŞIR?"
Kanserle mücadelede en etkili silahın kuvvetli bir bağışıklık sistemi olduğunu ifade eden Dr. Hakan Özkul şöyle devam etti:
"Kanserli hücre vücudun kendi hücresi olduğu için vücudun bu hücrelerle savaşı çok zordur. Bir başka kişinin kanser hücresini bir başka kişiye nakletseniz, yabancı hücre anında algılanır ve yok edilir.