• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kilo veremiyorsanız sebebi bu olabilir!

Pek çok insan fazla kilolarını vermek için diyet ve spor programlarını uyguluyor. Ancak ne denerse denesin yine de istediği ideal kiloya ulaşamıyor. Peki kilo vermeye engel olan nedenler nelerdir? Kilo verirken nelere dikkat etmek gerekir? İşte detaylar...

Kilo veremiyorsanız sebebi bu olabilir!

DOĞUM GÜNÜNÜZ!
Evet yanlış okumadınız, doğum gününüz de kilo vermenizi etkiliyor!

Kış mevsiminde doğduysanız baştan kaybetmiş olma ihtimaliniz yüksek çünkü yapılan araştırmalar kış bebeklerinin obeziteye daha yatkın olduklarını gösteriyor. Bunun sebebi ise daha yavaş çalışan bir metabolizmaya sahip olmaları.

Kilo veremiyorsanız sebebi bu olabilir!

ÖĞÜN ATLAMAK
Her yemek yediğinizde metabolik hızınız iki saat içinde yüzde 20 - 30 artar fakat öğünleri atlarsanız metabolizmanız yavaşlar. Özellikle de kahvaltı yapmamak en büyük problemdir ve gece boyunca yüzde 5 yavaşlayan metabolik hızınız bir daha yemek yiyene kadar aynı hızda kalır.

Kilo veremiyorsanız sebebi bu olabilir!

TİROİD SORUNU
Sürekli yorgun hissediyorsanız, kilo almaya başladıysanız ve sürekli üşüyorsanız tiroidiniz tembelleşmiş olabilir. Bu da metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden olur. Bunun için bir uzmana başvurun ve balık, fındık gibi sağlıklı yağlar içeren besinler almaya dikkat etmelisiniz.

Kilo veremiyorsanız sebebi bu olabilir!

HIZLI YEMEK
Hızlı yemek yemek hem midenizi rahatsız eder hem de kilo almanıza neden olur. Bu nedenle yavaş yemelisiniz. Yiyecekleri uzun süre çiğnedikten sonra yutmak, beynin vücuda giren besinleri kaydetmesine zaman tanımak anlamına geliyor. Bu şekilde tat alma duyusu da tatmin oluyor. Böylece doyduğunuzu anlamanızla, yemeye son vermeniz arasındaki zaman kısalıyor

Kilo veremiyorsanız sebebi bu olabilir!

DOĞUM KONTROL HAPLARI
Doğum kontrol haplarının içinde bulunan progesteron türevi maddeler vücutta su tutulmasına neden olabilirler. Bu etki kişiden kişiye değişmekle beraber, biriken madde 'su' olduğundan, kalıcı bir kilo değişikliği yapması beklenen bir yan etki değildir. Yine haplar beyinde açlık merkezine etki ederek iştah artışına neden olabilirler.

 • SON DAKİKA