• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kilo vermeye engel 5 besin

Kilo vermek için pek çok yöntem ve diyet denense de bazen verilen kilolar fazlasıyla geri alınabiliyor. Peki kilo verirken nelere dikkat etmek gerekiyor? Kilo vermeye engel nedir? Diyetisyen Dilara Demirkan Erkek, kilo vermeye engel olan besinler hakkında bilgi verdi. İşte merak edilenler....

Kilo vermeye engel 5 besin

Diyetisyen Dilara Demirkan Erkek, "İşte bu besinlerin başında fast food ürünlerde sıklıkla tükettiğimiz yağlı etler geliyor. Yemeklerimize lezzet katsın diye aldığımız yağlı etler kalp ve damar hastalıklarına yakalanma riskini oldukça arttırıyor. Tabi bu demek değil ki hiç kırmızı et tüketmeyin!

Kilo vermeye engel 5 besin

Yağı görünmeyecek kadar az olan kırmızı et kaliteli proteini sağlarken içerdiği konjuge linoleik asit (CLA) sayesinde vücudun yağ kitlesini azaltmaya yardımcı olur.

Kilo vermeye engel 5 besin

B12 vitamini, çinko ve demir mineralleri sayesinde vücudun sağlıklı işleyişine fayda sağlar. Kızarmış patates ve cipsler, kızartma işlemi sırasında ortaya çıkan trans yağlar pek çok hastalığa davetiye çıkarırken iştah ve kilo kontrolünü sağlamakta sorun olmaktadır.

Kilo vermeye engel 5 besin

Kızartma yerine tercih edeceğiniz haşlama veya fırınlama pişirme yöntemleri hem daha sağlıklı tercih olacaktır hem de kızartmaya göre daha uzun tokluk sağlayacaktır. Haşlanmış veya fırınlanmış patatesin küçük bir porsiyonunu ekmek yerine tercih edebilirsiniz" dedi.

Kilo vermeye engel 5 besin

Beyaz ekmek ve beyaz unla yapılmış gıdalarda kilo vermeyi önleyen besinler arasında olduğunu ifade eden Erkek, "Beyaz unla yapılan tüm besinler lif içeriği düşük ve kan şekerinde hızlı değişimlere neden olmaktadır. Beyaz unlu gıdalar yerine tercih edeceğiniz tam buğday, yulaf, tam tahıllı ürünler hem yeterli lif alımını sağlayacak hem de uzun süreli tokluk sağlayacaktır.

 • SON DAKİKA