• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

LGS öncesi son taktikler

LGS öncesi son taktikler

Eğitimciler, LGS'ye 10 gün kala öğrencilerin sınav başarısını artıracak son taktikleri derledi.
Denemelere ağırlık verilmesini öneren uzmanlar, bu son günlerde formüller, yazım kuralları gibi unutulabilecek bilgilerin tekrar edilmesini önerdi. Liselere Giriş Sınavı (LGS), 2 Haziran Cumartesi günü gerçekleştirilecek.
LGS'ye 10 gün kala öğrenci ve velilerin de heyecanı artıyor.
Bu yıl yeni ve farklı uygulamaları da içeren Liselere Giriş Sınavı'na hazırlanan öğrenciler bir yandan sınav kaygısını yenmeye çalışırken diğer yandan da eksiklerimi nasıl tamamlarımın cevabını arıyor.
Koray Varol, LGS'ye hazırlanan öğrencilere 10 gün kala neler yapılması gerektiğine dair şu önerilerde bulundu:

LGS öncesi son taktikler

BOL TEST ÇÖZÜN

Deneme testlerine ağırlık verin. Hazırladığınız plana göre yapacağınız tekrarların ardından deneme testlerini ve çıkmış sınav sorularını çözün.
Bu testlerle hangi konularda eksiğiniz olduğunu tespit edin ve o konuya tekrar bakın. Unutmayın bu son 10 günde artık eksiklikleri gideriyorsunuz. Bu sebeple en baştan tüm notları gözden geçirme-çalışma hatasına düşmeyin.
Özellikle çözmüş olduğunuz denemelerdeki yanlışlarınıza tekrar bakın çünkü bunlar muhtemelen bilgi eksikliği veya dikkat hatalarını yaptığınız sorulardır. Fark ettiğiniz eksiklikleri giderin ve yaptığınız dikkat hatalarının ne olduğunu tespit edin.

LGS öncesi son taktikler

DÜZENİNİZİ BOZMAYIN

Normal uyku düzeninizin dışına çıkmayın. Uzun ve gece geç saatlere kadar uzayan çalışmalardan kaçının. Her gün yattığınız ve kalktığınız saatlerde yatın ve kalkın. Bu düzeni değiştirmek sizin dengenizi de bozacağından verimliliğiniz de düşer. Yine alışık olduğunuz yemek düzenini koruyun.
Abartılı yemekler ve uzun süredir yemediğiniz yiyecekleri tüketmekten kaçının.

LGS öncesi son taktikler

NOTLAR ÇIKARTIN

Masanızda veya çalışma alanınızda bulunan sınav için gerekli olmayan notlardan ve kitaplardan kurtulun. Bu gereksiz notlar ve kitaplar sizin dikkatinizi dağıtacak ve zamanınızı çalacaktır.
Tüm dersleri baştan sona tekrar tekrar okuyup çalışmak yerine sadece hafızanızı tetikleyen ana başlıkları her bir ders için ayrı ayrı kağıtlara not alın. Bu sayede zamanı daha verimli kullanmış olursunuz.

LGS öncesi son taktikler

ATIŞTIRMA MOLASI VERİN

Çalışmanızı 40 dakikalık dilimlere bölün ve her bir kırk dakikayı belirli bir ders-konu için planlayın. Ders çalışırken de enerji harcarız. Bu sebeple molalarda yiyebileceğiniz tercihen meyve, fındık, ceviz gibi atıştırmalıklar enerjiyi geri kazanmanızı sağlar. Aralarda yapacağınız yürüme, esneme gibi küçük hareketler de ders çalışma verimliliğinizi arttırır.

BİZE ULAŞIN