• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Lise öğrencilerinin buluşu, orman yangınlarına dur diyecek

Afyonkarahisar Organize Sanayi Bölgesi'nde bulunan Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrencileri tarafından hazırlanan, yangın söndürme ve soğutma çalışması yapabilen 'Otonom' isimli proje büyük beğeni topladı. Hazırlanan prototip yaklaşık 30 santimetre çapında çalışıyor. Enerjisini güneş ve rüzgardan alıyor. Su ihtiyacını da sondaj kaynaklarıyla sağlıyor. Sadece alevi gördüğü yere su gönderiyor.

Lise öğrencilerinin buluşu, orman yangınlarına dur diyecek

Özel Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğretmen ve öğrenciler tarafından hazırlanan bilimsel projelerin beğeniye sunulduğu sergi açıldı. Açılışa Vali Yardımcısı Nurullah Kaya'nın yanı sıra Milli Eğitim Müdürü Metin Yalçın, Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci, okul öğretmenleri ve öğrenciler katıldı. Açılış kurdelesinin kesilmesinin ardından Vali Yardımcısı Nurullah Kaya projeler hakkında Okul Müdürü Mehmet Yılmaz'dan bilgi aldı.

Lise öğrencilerinin buluşu, orman yangınlarına dur diyecek

"ORMAN YANGINI TEHLİKESİ ORTADAN KALKABİLİR"
Okul Müdürü Mehmet Yılmaz yaptığı açıklamada, öğrencileri tarafından hazırlanan projenin önemine değinerek şöyle konuştu:
"Hatay orman yangınlarında o dönemde de canımız çok yanmıştı. Öğrencilerimiz "Otonom" yangın söndürme sistemi geliştirdiler. Projemiz yarışmalarda Konya Bölge finaline kadar çıktı. Yakın zamanda yaşanan bu orman yangınları bizi üzdü. Biz bu projemizi biraz daha geliştirdik. Çok az bir enerji ihtiyacı duyan yüksek rakımlarda oluşturulacak orman havuzlarından beslenmek suretiyle termal detektörlerle yangında anında müdahale edip söndürme ve soğutma çalışması yapıyor. Orman yangınlarının önüne geçecek bir proje olabilir. Bu sistem ile orman köylerinin etrafı tamamen çevrildiği zaman ortadan kalkabilir bu yangın tehlikesi."

Lise öğrencilerinin buluşu, orman yangınlarına dur diyecek

"ALEVİ GÖRDÜĞÜ YERE SU GÖNDERİYOR"
Okul Öğretmenlerinden Ufuk Kızılkaya da proje hakkında şu bilgileri verdi:
"Projemiz orman yangınlarında hem soğutma çalışma hem de engelleme çalışması yapıyor. Bu şu an prototip yaklaşık 30 santimetre çapında çalışıyor. Enerjisini güneş ve rüzgardan alıyor. Yani yenilenebilir enerjiden sağlıyor. Su ihtiyacını da sondaj kaynaklarıyla sağlıyor. Üzerinde alev sensörleri var. Bu sensörler ormanı sürekli tarıyor. Sadece alevi gördüğü yere su gönderiyor. Böylelikle sadece o bölgede soğutma ve söndürme işletmeleri sağlanmış oluyor."

Lise öğrencilerinin buluşu, orman yangınlarına dur diyecek