• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Miraç Kandili hakkında bilinmeyenler

Peygamber Efendimiz Hz. Muhammed (S.A.V) göğe yükselerek Allah'ın huzuruna kabul edilmesi olarak bilinen Miraç Kandili tarihi için geri sayım başladı. Her yıl dua ve ibadetler ile geçirilen bugüne kısa bir süre kala 'Miraç Kandili ne zaman kutlanacak' cevabı en çok merak edilen sorulardan bir tanesi oldu.

Miraç Kandili hakkında bilinmeyenler

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın resmi internet sitesinden yayınlanan dini günler takvimine göre Miraç Kandili 13 Nisan Cuma günü kutlanacak. Dolayısıyla hem Cuma gününün hem de Miraç Kandili'nin coşkusu birlikte yaşanacak. Müslüman aleminin önemli günlerinden biri olan Miraç Kandili'ni sizler için araştırdık.

Miraç Kandili hakkında bilinmeyenler

MİRAÇ NEDİR?

Miraç, Hz. Peygamber'in Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya, oradan da göğe yaptığı yolculuğu ifade eder. Sözlükte "yukarı çıkmak, yükselmek" anlamındaki uruc kökünden türemiş bir ism-i alet olan mi'rac kelimesi "yukarı çıkma vasıtası, merdiven" demektir. Terim olarak Hz. Peygamber'in göğe yükselişini ve Allah katına çıkışını ifade eder.

Miraç Kandili hakkında bilinmeyenler

Olay, Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya gidiş ve oradan da yükseklere çıkış şeklinde yorumlandığından kaynaklarda daha çok "isra ve mi'rac" şeklinde geçerse de Türkçe'de mi'rac kelimesiyle her ikisi de kastedilir. İslami kaynaklarda genellikle ele alındığı şekliyle mi'rac hadisesi iki safhada meydana gelmiştir. Resul-i Ekrem'in bir gece Mescid-i Haram'dan Mescid-i Aksa'ya yaptığı yolculuğa isra, oradan göklere yükselmesine mi'rac denilmiştir.

Miraç Kandili hakkında bilinmeyenler

MİRAÇ NASIL GERÇEKLEŞMİŞTİR?

Hadis kaynakları ile siyer ve delail kitaplarında isra ve mi'racla ilgili birçok rivayet mevcuttur. Buharî ve Müslim'de yer alan rivayetlerin ortak noktalarına göre olay şu şekilde cereyan etmiştir:

Miraç Kandili hakkında bilinmeyenler

Bir gece Resulullah, Kabe'de Hicr veya Hatim denilen yerde iken -bazı rivayetlerde uykuda bulunduğu sırada veya uyku ile uyanıklık arası bir halde- Cebrâil geldi; göğsünü açtı, zemzemle yıkadıktan sonra içine iman ve hikmet doldurup kapattı. Burak adlı bineğe bindirip Beytülmakdis'e götürdü. Resul-i Ekrem Mescid-i Aksa'da iki rek'at namaz kılıp dışarı çıktığında Cebrâil biri süt, diğeri şarap dolu iki kap getirdi. Resûlullah süt dolu kabı seçince Cebrâil kendisine "fıtratı seçtin" dedi, ardından onu alıp dünya semasına yükseltti. Semaların her birinde sırasıyla Âdem, Îsâ, Yûsuf, İdrîs, Harun ve Musa peygamberlerle görüştü; nihayet Beytülma'mûr'un bulunduğu yedinci semada Hz. İbrahim'le buluştu. Sidretü'l-müntehâ denilen yere vardıklarında yazıcı meleklerin kalem cızırtılarını duydu ve Allah'ın huzuruna çıktı. Burada Cenab-ı Hak elli vakit namazı farz kıldı. Dönüşte Hz. Musa, elli vakit namazın ümmetine ağır geleceğini söyleyip Allah'tan onu hafifletmesini istemesini tavsiye etti.

BİZE ULAŞIN