• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Restoran ve lokantaların açılması memnuniyet yarattı

İzmir'de restoran ve lokantalar yüzde 50 kapasiteyle açılırken, hem esnaf hem de müşteriler yeni sistemden memnun oldu. Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, restoran ve lokantaların açılmasının memnuniyet yarattığını belirterek, hem işletmelerin hem de müşterilerin kurallara harfiyen uymaları gerektiğini söyledi.

Restoran ve lokantaların açılması memnuniyet yarattı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamadan sonra bugün itibariyle restoranlar, kafeler ve lokantalar; yarı kapasiteyle müşteri almaya başladı. Müşteriler HES kodunu gösterip ve ateş ölçümü yapıldıktan sonra işletmelere girip yemeklerini yerken, yeni normal hem esnafları hem de müşterileri mutlu etti.

Restoran ve lokantaların açılması memnuniyet yarattı

Esnafın uzun süredir beklediğini söyleyen Türkiye Lokantacılar ve Pastacılar Federasyonu Başkanı Aykut Yenice, ilk gün itibariyle kurallara uyulduğunun da altını çizdi. Yenice, "Hepimiz için oldukça zorlu bir dönem oldu. Aş ve iş üreten, 24 saat ışığı sönmeyen dükkanlarımız kapanınca zor günler de geçirdik. Ancak kendimizi de eğittik. Çünkü bu virüsle yaşamaya alışmamız gerekiyor. Hem biz hem de toplumun bu bilinçte olması gerekiyor. 1 Mart tarihinde restoranların açılma söylentisi zaten yayılmıştı.

Restoran ve lokantaların açılması memnuniyet yarattı

Bunun yanı sıra Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da yine 1 Mart tarihinde yeni normalleşmeye geçileceğini açıklaması sebebiyle hepimiz hazırlığımızı yapmıştık. Sabah da şükürler olsun ki iş yerlerimizi açtık. Hemen herkesin de kurallara uyduğunu görüyoruz" dedi.

Restoran ve lokantaların açılması memnuniyet yarattı

'NASILSA AÇILDIK DİYE GEVŞEMEMEK LAZIM'

Yeniden kapanmamak için hem esnafların hem de vatandaşların birlik içinde hareket etmesi gerektiğini savunan Yenice, "Kurallara hem esnaflar uymak zorunda hem de vatandaşlar uymak zorunda. Çünkü bir kapatmanın daha altından kalkamayız. Müşterilerimizin de bizlere yardımcı olmaları gerekiyor. Belirlenen kurallara uymalarını rica ediyoruz.

Restoran ve lokantaların açılması memnuniyet yarattı

Hepimiz birlik ve beraberce hareket etmeliyiz. Tabii ki bu virüsü yenmiş değiliz. Bu bilinçte olmamız gerekiyor. Açılmayan iş yerlerini de yanımıza çekmemiz lazım. Belirlenen kurallara harfiyen uyup geçmişte yaşadıklarımızdan da ders çıkarmak zorundayız. Hem esnaflar hem çalışanlar hem de müşteriler çok mutlular. Bu özlem sebebiyle de kurallara uyulduğunu gözlemliyoruz. Hepimiz bu mutluluğun büyüyerek devam etmesini istiyoruz. İş yeri sahipleri nasılsa açıldık diye gevşememeli. Müşteriler de 'Ne olacak' diyerek kuralları ihlal etmemeli" diye konuştu.