• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

Çanakkale Savaşları'nda Türk askerlerine hizmet veren ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de o dönemde kullandığı bilinen Büyük Anafarta köyündeki tarihi hamam, restorasyonun ardından turizme kazandırılacak

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

Tarihin en kanlı muharebelerinden Çanakkale Savaşları'na sahne olan tarihi Gelibolu Yarımadası'ndaki Büyük Anafarta köyünde 103 yıl önce Türk askerinin kullandığı, zamanla atıl hale gelen hamam, Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanlığının geçen yıl başlattığı restorasyon çalışmalarıyla yeniden ayağa kaldırılıyor.

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

Savaş döneminde 19'uncu Tümen Komutanı Yarbay Mustafa Kemal ve askerlerinin de kullandığı bilinen hamamın geçen yıl başlatılan restorasyonu tamamlanma aşamasına geldi.

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

Kubbe ve dış cephesindeki yenileme işlemleri bitirilen tarihi yapı, iç bölümlerindeki eksikliklerin tamamlanmasının ardından bölgeye gelen vatandaşların ziyaretine açılacak.

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, tarihi yarımadayı "dünyanın en büyük açık hava müzesi" haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

Kaşdemir, ecdattan kalan tarihi mirası ayağa kaldırmayı görev edindiklerini anlatarak, şöyle konuştu:

"Bu görevlerden biri de Büyük Anafarta köyündeki tarihi hamamın restorasyonu. Bu hamam, baktığımızda tarihte önemli bir işlev görmüş. Savaş koşullarında askerimize büyük hizmet vermiş, hatta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de bu hamamı kullandığı söyleniyor. Hal böyle olunca, burayı ayağa kaldırmaya karar verdik. Alan Başkanlığı olarak çalışmalarımızı yaptık. Restorasyon süreci tamamlanmak üzere. Kısa sürede ziyaretçilerin hizmetine sunulacak."

BİZE ULAŞIN