• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

Çanakkale Savaşları'nda Türk askerlerine hizmet veren ve Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de o dönemde kullandığı bilinen Büyük Anafarta köyündeki tarihi hamam, restorasyonun ardından turizme kazandırılacak

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

Kubbe ve dış cephesindeki yenileme işlemleri bitirilen tarihi yapı, iç bölümlerindeki eksikliklerin tamamlanmasının ardından bölgeye gelen vatandaşların ziyaretine açılacak.

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

Çanakkale Savaşları Gelibolu Tarihi Alan Başkanı İsmail Kaşdemir, tarihi yarımadayı "dünyanın en büyük açık hava müzesi" haline getirmeyi hedeflediklerini söyledi.

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

Kaşdemir, ecdattan kalan tarihi mirası ayağa kaldırmayı görev edindiklerini anlatarak, şöyle konuştu:

"Bu görevlerden biri de Büyük Anafarta köyündeki tarihi hamamın restorasyonu. Bu hamam, baktığımızda tarihte önemli bir işlev görmüş. Savaş koşullarında askerimize büyük hizmet vermiş, hatta Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün de bu hamamı kullandığı söyleniyor. Hal böyle olunca, burayı ayağa kaldırmaya karar verdik. Alan Başkanlığı olarak çalışmalarımızı yaptık. Restorasyon süreci tamamlanmak üzere. Kısa sürede ziyaretçilerin hizmetine sunulacak."

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

"BİZİM İÇİN MANEVİ HATIRASI YÜKSEKTİR"

Hamamın yaklaşık 200 yıllık olduğunu ve kim tarafından yapıldığının bilinmediğini belirten İsmail Kaşdemir, şunları kaydetti:

Tarihi hamam turizme kazandırılacak

"Dinimiz temizliği emrediyor. Her yerleşim yerinde bu tür mekanlara rastlarsınız. Büyük Anafarta köyündeki bu hamam da uzun zamandan beri atıl durumdaydı. Tarihten gelen görevimizi ifa etmek için böyle bir sürece başlamış olduk. Eminim ki büyük kahramanlık hikayelerinin yazıldığı Anafartalar bölgesi, bu hamamın restore edilmesiyle turizm açısından daha zengin bir hale gelmiş olacak. Ziyaretçilerimiz kültürümüzün bir parçasını görmüş olacak. Kültürümüzün olmazsa olmaz şartlarından biri temizliktir, bunun da yansıması hamamlardır. Burası savaşta hizmeti olmuş bir mekandır. Bizim için manevi hatırası yüksektir."

BİZE ULAŞIN