• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Trafik magandalarına ağır cezalar yolda

Trafik cezalarını yeniden düzenleyen teklif bugün İçişleri Komisyonu'nda görüşülüyor. Teklifin komisyonda kabul edildikten sonra önümüzdeki günlerde Genel Kurul'da görüşülmesi planlanıyor. Teklifin kabul edilmesinin ardından trafik magandalarını büyük cezalar bekliyor.

Trafik magandalarına ağır cezalar yolda

AK Parti'nin geçtiğimiz hafta Meclis'e sunduğu trafik cezalarında artış öngören kanun teklifi yarın İçişleri Komisyonu'nda görüşülecek. Teklifle yeni cezalar mevzuata giriyor, bazı cezalar da artırılıyor.

Trafik magandalarına ağır cezalar yolda

ÇAKAR LAMBA KULLANANLARA TRAFİKTEN MEN CEZASI

Teklife göre, çakar lamba, siren ve benzeri ışıklı veya sesli cihazların mevzuatta belirlenenlerin dışında kullanımına yasak getirilecek. Uymayanlara 1002 lira ceza kesilecek. Bir yıl içinde 3 defa ihlal halinde araçlara 15 gün trafikten men cezası getirilecek. Mevcut düzenlemede, çalışma yerini ve şeklini, kapasite ve diğer niteliklerini belirleyen plaka, ışık, renk, şekil, sembol ve yazı gibi ayırım işaretleri bulundurulması zorunluluğuna uymayan araçlara 108 lira ceza uygulanıyordu.

Trafik magandalarına ağır cezalar yolda

KIRMIZI IŞIK İHLALİ YAPANLARIN BELGESİ ALINACAK

Kırmızı ışık kuralının ihlalinde, son ihlalin gerçekleştiği tarihten itibaren geriye doğru bir yıl içinde ilk kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 30 gün, ikinci kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 45 gün, üçüncü veya daha fazla kez üç defa ihlal ettiği tespit edilenlerin 60 gün süreyle sürücü belgeleri alınacak. Mevcut durumda kırmızı ışık kuralına ve sesli işaretlere uymayan sürücülere 235 lira ceza uygulanıyor. İki ve daha fazla kez sürücü belgesi geri alınanlar, psiko-teknik değerlendirmeden geçirilecek

Trafik magandalarına ağır cezalar yolda

DRİFT VE MAKAS ATANIN EHLİYETLERİ İPTAL EDİLECEK

Emniyet şeridi ihlali için de bin 2 lira para cezası söz konusu. Trafikte makas atanlar da aynı cezayı ödeyecek. Zaman zaman sosyal medyada görüntülerine şahit olduğumuz trafikte drift yapan magandalar ise en yüksek cezayı alacak. Buna göre 5 bin 10 lira para cezası ödemek zorunda kalacak ve 60 gün trafikten men edilecekler. 5 yılda tekrar ihlal ederlerse ehliyetleri iptal edilecek.

Trafik magandalarına ağır cezalar yolda

CEP TELEFONU KULLANANIN CEZASI ARTACAK

Sürücüler, yaya veya okul geçitlerine yaklaşırken olduğu gibi kavşak giriş ve çıkışlarında da yavaşlayacak. Bu kurala uymayan sürücülere para cezası 235 liradan 488 liraya çıkarılacak. Seyir halinde cep ve araç telefonu ile benzer haberleşme cihazlarını kullananlara verilen 108 lira ceza 235 liraya yükselecek.

BİZE ULAŞIN