• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Trafikte yeni dönem sinyali

TBMM tarafından kazaların önlenmesine yönelik yapılan çalışma raporlaştırıldı.

Trafikte yeni dönem sinyali

TBMM, Bağdat Caddesi ekseninde şehir merkezlerindeki trafikkazalarının önlenmesine ilişkin çalışmalarını tamamlayarak raporunu hazırladı. Raporda trafikte en çok 15-29 yaş arasındaki gençlerin hayatını kaybettiği, Türkiye'de kilometreye düşen ölüm oranının yüzde 10 olduğu tespiti yapıldı. Kazaların yüzde 50'sinin alkollü araç kullanımından kaynaklandığı belirtilen raporda, ABD'de uygulanan "araçlara alkolmetre kiti konulması" önerisi yer aldı. En çok kazanın 50,5 gibi yüksek bir oranla İstanbul'da gerçekleştiği vurgulanan raporda; "ölümlü kaza yapanların davası bitene kadar ehliyetlerine el konulması, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması, yayalara kısa mesafede yürüme alışkanlığının kazandırılması, Bağdat Caddesi gibi caddelerde hız sınırının 20 km/s'e düşürülmesi, kazaya karışan araçların trafikten men edilmesi veya el konulması" önerileri yapıldı.

Başkanlığını Ak Parti İstanbul Milletvekili Mihrimah Belma Satır'ın yaptığı TBMM Dilekçe Komisyonu'nun raporunda özetle şu tespit ve öneriler yer aldı:

Trafikte yeni dönem sinyali

BİSİKLETE TEŞVİK
Şehir planlamalarında bisiklet kullanımının mutlaka yaya ve araçlarla birlikte düzenlenmesi, bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması gerekmektedir.

Trafikte yeni dönem sinyali

BELLİ SAATTE KAPATMA
Trafiğin yoğun olduğu cadde ve sokakların, araç trafiğine tamamen ya da belirli saatlerde kapatılarak kısıtlama getirilmesi veya toplu ulaşım araçlarının tercih edilmesine yönelik güzergâh ve kısıtlamalar getirilmek suretiyle kent merkezlerinin yayalaşacağı düşünülmektedir.

Trafikte yeni dönem sinyali

KAZA RİSK HARİTASI
Kaza kara noktaları belirlenerek, ülkemizin kaza risk haritası oluşturulmalı.

Trafikte yeni dönem sinyali

İNDİRME BİNDİRME OLMASIN
Toplu taşıma araçlarının belirlenmiş güzergâh ve duraklar dışında yolcu indirme ve bindirme yapmalarına izin verilmemesi gerekmektedir.

BİZE ULAŞIN