• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

"Unutulma hakkı"na ilişkin bilimsel çalışma tamamlandı

Dijital mecralarda kişilere, kendilerine ilişkin yayımlanmış bilgileri sildirebilme imkanı veren "unutulma hakkına" ilişkin bilimsel çalışma tamamlandı. Katılımcılar, unutulma hakkının ifade özgürlüğüne zarar verebileceğine dikkat çekerken özellikle tecavüz, çocuk istismarı ve yolsuzluk gibi suçlara ilişkin haberler ile suçun tekrarladığı durumlar ve tarihsel veri niteliğindeki içeriklere ilişkin haberlerin silinmesine karşı çıkıyor.

Unutulma hakkına ilişkin bilimsel çalışma tamamlandı

TÜBİTAK tarafından desteklenen, İzmir Katip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) yürütücülüğündeki "Dijital Hafızada Unutulma Hakkı: Gazetecilik Perspektifinden Uygulanabilirliği" başlıklı saha araştırması, Türkiye'de alanında uzman gazeteci, bilim insanı ve hukukçuları bir araya getirdi. Araştırma kapsamında 39'u gazeteci, 11'i hukukçu, 10'u akademisyen 60 katılımcıyla görüşüldü.

Unutulma hakkına ilişkin bilimsel çalışma tamamlandı

Doç. Dr. Elif Korap Özel, Doç. Dr. Şadiye Deniz ve Dr. Şükran Pakkan'ın yürüttüğü araştırmanın danışmanlığını Gedik Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Dr. Ural Aküzüm üstlendi.

Unutulma hakkına ilişkin bilimsel çalışma tamamlandı

Kişinin affedilme, mahremiyet ve geleceğine yeniden özgürce şekil vermesi ile ifade özgürlüğü ve bilgi edinme hakları arasında dengenin kurulabilmesine katkıda bulunmayı hedefleyen araştırma 20 ay sürdü.

Unutulma hakkına ilişkin bilimsel çalışma tamamlandı

Sonuçları kitap haline de getirilen araştırma kapsamında Türkiye'de kişilere dijital mecralarda kendilerine ilişkin yayınlanmış bilgileri sildirebilme imkanı veren "unutulma hakkı" ile "bilgi edinme ve ifade özgürlüğü" arasındaki dengenin nasıl kurulabileceği irdelendi.

Unutulma hakkına ilişkin bilimsel çalışma tamamlandı

DOĞRU HABERLERİN SİLİNME RİSKİNE KARŞI DENGE OLUŞTURMAK GEREKİYOR

Çalışma hakkında AA muhabirine bilgi veren İzmir Katip Çelebi Üniversitesi Medya ve İletişim Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Elif Korap Özel, arama motorlarının herkes hakkında, her bilgiyi, her isteyen için erişilebilir kılmasının, kişilerin "unutulmayı" bir hak olarak talep etmesini beraberinde getirdiğini söyledi.