• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yeni normalde D vitamini eksikliğine dikkat!

D vitamini düzeyi yeterli olan kişilerde enfeksiyonların daha hafif olarak geçirildiğinin çalışmalarda gösterildiğini ifade eden Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Taneri, "Bu nedenle daha çok evde ya da kapalı alanlarda bulunduğumuz bu günlerde en azından günde 20-25 dakika da olsa balkonlarımıza çıkarak güneşte kalmaya çalışalım" dedi. Peki D vitamini hangi besinlerde bulunur? D vitamini eksikliği belirtileri nelerdir? İşte detaylar...

Yeni normalde D vitamini eksikliğine dikkat!

Son dönemde karantina süreci nedeniyle evde geçirilen zamanın artması, hem çocuklar hem de yetişkinler için D vitaminin önemini tekrar gündeme getirdi.

Yeni normalde D vitamini eksikliğine dikkat!

Havaların güneşli olmasıyla birlikte D vitamini eksikliğini kapatmak adına uygun bir döneme girildiğini söyleyen Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Kliniği'nden Uzm. Dr. Buket Taneri, "En önemli vitaminlerden olan D vitamini, tıpta 'kalsiferol' olarak adlandırılan ve yağda çözünen bir vitamindir.

Yeni normalde D vitamini eksikliğine dikkat!

D vitamin eksikliği ülkemizde çok sık görülmektedir. En iyi kaynağı güneş ışığıdır ve vitamini içeren az sayıda besin bulunmaktadır. Bu besinler yumurtanın sarısı, süt ve süt ürünleri, somon, uskumru, hamsi gibi yağlı balıklar, balık yağı, karaciğer ve mantardır" şeklinde konuştu.

Yeni normalde D vitamini eksikliğine dikkat!

BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ İÇİN ÇOK ÖNEMLİ
Uzm. Dr. Buket Taneri, D vitaminin hayatımızdaki önemini anlattı. D vitamininin kalp ve damar sağlığı üzerinde de olumlu etkilerinin olduğunu söyleyen Taneri, "D vitamini bağışıklık sistemi için çok önemlidir. D vitamini düzeyi yeterli olan kişilerde enfeksiyonların daha hafif olarak geçirildiği yapılan çalışmalarda gösterilmiştir. Bununla ilgili çalışmalar Kovid-19 pandemisinde de yapılmıştır. D vitamini aynı zamanda kalsiyum ve fosfor kaynağı olduğu için kemik ve diş gelişiminde de önemli rol oynar. Kalsiyumun emilebilmesi için D vitaminine ihtiyaç vardır" diye konuştu.

Yeni normalde D vitamini eksikliğine dikkat!

GÜNDE 20 DAKİKA GÜNEŞ IŞIĞI ALIN
Güneş ışığı ya da beslenme ile yeterli D vitamininin alınamaması sonucunda bazı sorunların yaşanabileceğine dikkat çeken Uzm. Dr. Buket Taneri, şu önerilerde bulundu: "D vitamini eksikliğinde yorgunluk, terleme, saç dökülmesi, baş ve kemik ağrısı görülebilir. Çocuklarda, raşitizm (rikets) denilen kemiklerde şekil bozukları ve yetersiz büyüme ile seyreden bir kemik hastalığı meydana gelebilir.

 • SON DAKİKA