Teslim olan "Zeybekçi paşa" Özler tutuklandı

Giriş Tarihi:24.09.2012, 21:50 Güncelleme Tarihi:24.09.2012, 21:50
Balyoz’dan 16 yıl ceza alan Tümgeneral Atilla Özler, dün İzmir’den İstanbul’a giderek teslim oldu. Özler ile birlikte dün 4 subay ve 1 emekli asker de haklarındaki mahkumiyet nedeniyle tutuklandı. Tutuklu sayısı 272’ye ulaşırken, davaya ilişkin ilk temyize de gidildi
VELİ SARIBOĞA-FATİH ULAŞ-MUSTAFA KAYA

Balyoz davasında 16 yıl hapis cezasına mahkum olan İzmir'deki NATO Hava Unsur Komutanlığı Kurmay Başkanı Tümgeneral Atilla Özler, Çağlayan'daki İstanbul Adliyesi Sarayı'na giderek 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne teslim oldu. 30 Ağustos törenlerinde zeybek oynaması nedeniyle "Zeybekçi Paşa" olarak tanınan Atilla Özler, dün 07.00 uçağıyla İzmir'den İstanbul'a gitti.
Özler, Merkez Komutanlığı'na ait bir minibüs ile adliye getirildi. Özler ile birlikte 4 subay daha haklarındaki mahkumiyet kararı nedeniyle teslim olurken, kararın verildiği gün, mahkum olduğunu öğrenince mahkeme salonundan çıkan emekli albay ve öğretim üyesi Berna Dönmez de avukatıyla birlikte adliyeye geldi.
Mahkemede Hava Tümgeneral Atilla Özler, Hava Pilot Kurmay Albay Cüneyt Sarıkaya, İkmal Kurmay Albay Alpar Karaahmet, Deniz Kıdemli Albay Cahit Serdar Gökgöz, Deniz Yarbay Kürşad Güven Ertaş ve emekli Albay Berna Dönmez'in yakalama kararı yüzlerine okunmuştu. 28 Şubat soruşturması kapsamında da tutuklu bulunan Korgeneral Tevfik Özkılıç ile emekli Jandarma Tuğg. Abdulkadir Eryılmaz, 1. Ordu Komutanlığı'nda sivil memur olarak görevli Güllü Salkaya, Erden Ülgen ve Ecevit Taşçı karar duruşmasında tutuklanmıştı. Böylece 11'i hafta sonu, 6'sı dün olmak üzere 17 kişi tutuklandı ve Hasdal Cezaevi'ne gönderildi. Balyoz davasındaki tutuklu sayısı 272 oldu. Özler'in avukatı, Haluk Pekşen, Balyoz Davası kapsamında silah arkadaşlarının çağrılarına rağmen ifade vermeye gitmediğini iddia ettiği Genelkurmay eski Başkanı Hilmi Özkök hakkında suç duyurusunda bulunacaklarını açıkladı. Pekşen, "Zamanında görevin gereğini yapmamışlar, suistilmal söz konusu. Hem görevi suistimal hem de yargılamayı etkilemekten suç duyurusunda bulunacağız. Bu olanlardan bilgin varsa, Genelkurmay Başkanıydın, neden gereğini yapmadın" dedi.

DİLEKÇE VERDİ

Hapis cezasına çarptırılan albay Hüseyin Özçaban, Ali Rıza Sözen, Ali Demir, Erdinç Atik, Yusuf Kelleli, Hakan Sargın, Hüseyin Topuz, Kahraman Dikmen, Murat Özçelik, Aziz Yılmaz, Nail İlbey ve Tuncay Küçük'ün avukatı Mahir Işıkay, İstanbul 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ne dilekçe verdi. Dilekçede, "Yerel mahkeme tarafından verilen kararı temyiz ediyoruz. Gerekçeli kararın ardından gerekçeli temyiz dilekçemizi sunacağız" ifadeleri yer aldı. Balyoz davasında tutuklu olarak yargılanan ve haklarında mahkumiyetle birlike tutuklama ve yakalama kararı verilen 75 sanık da avukatları aracılığıyla bir üst mahkemeye itiraz etmeye başladı.

Bahçeli'den Engin Alan'a ziyaret
MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin, Balyoz Planı Davası'nda 18 yıl hapis cezası alan MHP İstanbul Milletvekili, emekli Korgeneral Engin Alan'ı Silivri Cezaevi'nde ziyaret edeceği öğrenildi. MHP'den yapılan yazılı açıklamada, Bahçeli'nin, başkanlık divanı üyeleri ve milletvekillerinden oluşan bir heyetle bugün 14.00'te İstanbul Milletvekili Engin Alan'ı Silivri Cezaevi'nde ziyaret edeceği belirtildi.


kalan karakter 1000

eski asker eski asker

Ben Paşanın postalığını yaptım ve yılmaz arkadaşıma katılıyorum,
ne yazıkki artık Türkiyede Atatürkçüyüm demek bile kendini içerde bulmaya yetiyor

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 30.10.2012 05:31
abtulah yılmaz abtulah yılmaz

paşayı tanırım sırf atatürkcü diye tutuklandı yazık ki ne yazık

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 25.09.2012 13:16

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.