'İptal davamız için iki raportör gelecek'

Giriş Tarihi:19.04.2013, 20:09 Güncelleme Tarihi:19.04.2013, 20:09
İzmir'de Seyrek beldesinin eski Belediye Başkanı Nurgül Uçar, 243 belde belediyesinin kapatılmasının iptaline yönelik 190 başkanın imzasıyla Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nde açtıkları davanın lehlerine sonuçlanmasını beklediklerini söyledi. Uçar, Eylül'de sonuçlanması beklenen dava ile ilgili olarak, AİHM'in konuyla ilgili Türkiye'ye iki rapörtör göndereceğini dile getirdi.
Uçar, Büyük Efes Swissotel'de gerçekleştirdiği toplantıda, Avrupa Yerel ve Bölgesel Yönetimler Komitesi Konferansı'nda edindiği bilgileri ve AİHM'de görülen iptal davasına yönelik izlenimlerini anlattı.
2009'da kapatılan 243 belde belediyesinin karara itiraz için iç hukuk yollarına başvurduğunu, hukuki mücadeleleri sürerken AİHM'e de başvurduklarını hatırlatan Uçar, şunları söyledi:
"Türkiye, 1992 yılında Avrupa Özerklik Mahkemesi'ne imza atmış. Bir yerle ilgili karar alırken orada yaşayanlara sormak, referandum yapmak zorundasınız. Hukuki mücadelemiz sürüyor. O dönemde CHP de Anayasa Mahkemesi'ne başvurdu. Anayasa Mahkemesi, beldelerin kapatılmasının doğru olduğuna karar verdi. Biz de 190 belde belediye başkanımızın imzasıyla AİHM'e 'yerinden yönetim ilkesinin' ihlal edildiği gerekçesiyle başvurduk. Davamız örnek teşkil edecek. Kaliteli hizmet gerekçesiyle kapatılan beldeler, hiçbir hizmet alamıyor."

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.