Lice'deki baskını 4 müfettiş aydınlatacak

Giriş Tarihi:29.06.2013, 20:06 Güncelleme Tarihi:29.06.2013, 20:06
İçişleri Bakanlığı "müessif olay" olarak nitelediği Lice'deki karakol baskını için 2 Jandarma Genel Komutanlığı, 2 de mülkiye müfettişini bölgeye gönderdi
Bir kişinin hayatını kaybettiğini, ikisi ağır olmak üzere 9 kişinin yaralandığı Lice'nin Kayacık köyündeki karakol baskını için İçişleri Bakanlığı, iki Jandarma Genel Komutanlığı müfettişiyle iki mülkiye müfettişini görevlendirdi.
Yapımı devam eden Kayacık Jandarma Karakol Komutanlığı hizmet binası inşaatını protesto etmek ve çalışmaları durdurmak amacıyla 200-250 kişilik bir grubun taş ve molotof kokteylleriyle inşaatta çalışan işçilerin barındığı çadır ve konteynırlara saldırdığı belirtilen İçişleri Bakanlığı açıklamasında, olay şöyle anlatıldı:
"Güvenlik kuvvetleri sözlü uyarılarda bulunmuştur. Ancak yapılan tüm uyarılara rağmen grubun saldırılarını devam ettirerek, karakolun tel örgülerinden içeri girmeleri üzerine gazla müdahalede bulunulmuş ve havaya uyarı atışı yapılmıştır. Bu müessif olay sonucunda bir vatandaşımız hayatını kaybetmiş, ikisi ağır olmak üzere dokuz vatandaşımız yaralanmıştır."

'Kararlılıkla sürdüreceğiz'

Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay da NTV'de yaptığı açıklamada Kayacık'ta yeni karakol yapılmadığını eski karakol binasının yenilendiğini belirterek, "Çözüm sürecini bütün kararlılığımızla yürüteceğiz. Kimseyi de burada aldatmayız. Kendi ajandamız var. 30 Eylül büyük kongremizde ilan ettiğimiz 63 maddede topladığımız demokratikleşme adımları var" diye konuştu. BDP'nin "2. aşamaya geçildi hükümet bir şey yapmıyor" ifadelerinin vatandaşı tahrik ettiğini belirten Atalay, "Çekilme süreci terör unsurlarının yurt dışına çıkma süreci tamamlanacak. Önce çekilme bitecek ondan sonra da siyaset kurumu bir araya gelecek. Diğer sorunları tartışacak. Kimin orada hatası varsa biz gereğini yaparız. Burada hepimize düşen serinkanlı olmak" diye konuştu.

Demirtaş'tan tepki
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş da olayı "son derece üzücü" olarak nitelendirdi, "Hükümet, provokasyon olduğuna inanıyorsa karakol komutanın görevden alınması gerekir. Ateşli silah kullanan tek grup güvenlik güçleridir. Provokasyonu yapan komutan, güvenlik güçleri, kimse görevden alsın" dedi. Vatandaşları da uyaran Demirtaş, "Dikkatli olmaları, provokasyonlara karşı duyarlı olmaları çağrısı yapıyorum" dedi. ANKARA

Uzman çavuş kaçırıldı
Emniyet karakol baskını ile ilgili ilk tespitinde, olay ile 23 Mayıs'ta güvenlik güçlerince Lice'nin köylerine gerçekleşen narkotik operasyonlarını birbirine bağladı. Emniyet bilgisinde Lice BDP ilçe başkanı H.E'nin, karakol baskını sırasında 23 Mayıs'taki operasyon sonucunda ele geçirilen uyuşturucuları ve el konulan bilgisayarı kastederek "malımızı geri verin" dediği öğrenildi. İddialara göre molotoflu saldırıyı da H.E. organize etti. Olayların fişeğini havaya bir el ateş eden adli olarak aranan M.K. başlattı. Ateşin ardından elli kişilik grup ellerindeki molotoflarla karakolu bastı. Eyleme katılanlar arasında kayıt ve ikametgı Kulp olanların da bulunduğu öğrenildi. Jandarma uzman çavuş Yetkin Beğen'in, kiralık araçla memleketi Erzurum'a giderken, karakol baskınından ayrılan elli kişilik grubun Fis ovasında yaptığı 4 saatlik yol kesme eyleminde kaçırıldığı öğrenildi. Konuyla ilgili Lice Kaymakamımın BDP'li Gülten Kışanak'la, görüştüğü öğrenildi. Ayrıca jandarmanın olaylar boyunca sabırla beklediği ancak karşı grubun karakola girmesiyle müdahale edildiği bildirildi. Alper SANCAR / ANKARA


kalan karakter 1000

İNADINA KARDEŞÇE YAŞAM İNADINA KARDEŞÇE YAŞAM

SİZCE GEREKEN YAPILACAKMI?

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 30.06.2013 09:38

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.