• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

AZEZ’İN DÜŞMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, terör örgütü YPG’nin Rusya’nın Suriye’deki piyonu olduğuna dikkat çekerek “Geri adım attılar. Şu anda YPG unsurları Azez civarından uzaklaştırıldı. Azez’in düşmesine izin vermeyeceğiz. Çekilmezlerse o havaalanı kullanılmaz hale gelecek” dedi

AZEZ’İN DÜŞMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ

16.02.2016, 00:00

Ukrayna'nın başkenti Kiev'e günü birlik ziyaret gerçekleştiren Başbakan Davutoğlu, uçakta gazetecilerin sorularını cevapladı. Davutoğlu şunları söyledi:

YPG RUSYA'NIN PİYONU: Bugün Türkiye'de PKK, Suriye'de de YPG Rusya'nın açık bir enstrümanıdır. Onun yayılmacı politikalarının piyonlarıdırlar. Rusya, Türkiye'yi sıkıştırabilmek için de bu araçları kullanıyor. Dolayısıyla bizim tutumumuzun son derece meşru bir temeli var. Savaşçı lobisi var

YPG FIRAT'IN BATISINA GEÇMEYECEK: Birincisi Türkiye, kendi güvenliğini korumak için her türlü tedbiri alır. Güvenlik tedbirleri almaktan tereddüt etmeyiz. YPG, Fırat'ın batısına geçmeyecek, Azez'e de yani Afrin'in de doğusuna geçmeyecek.

SPEKÜLASYONLAR GÜNDEMDE TUTULMAMALI: Kimsenin böyle bir savaşçı lobisi oluşturması doğru değil. 'Savaşa giriyoruz, girdik' gibi gazete manşetlerine de yansıyan spekülasyonları kesinlikle gündemde tutmamak lazım.

MUHALİF GRUPLAR DESTEKLENMELİ: Şu anda önce hava saldırıları durmalı, arkasından alanda savaş suçu işleyen rejim unsurları ve DEAŞ terör örgütlerinin dışında kalan ve Suriye halkının temsilcisi olan gruplar desteklenmeli, belli bir dengeyle barış süreci inşa edilmeli.

ESAD'I KADİROV GİBİ YAPACAKLAR: Çeçenistan'da da Kadirov gibi bir kuklayı nasıl iş başına getirdiler, ondan önce nasıl bir kıyım yaptılar ise şimdi aynı şeyi Suriye'de yapıyorlar. Ya Esad'ı Kadirovklaştıracaklar ya da Esad gitse bile bir Kadirov bulup bunu Batı'ya empoze etmeye çalışacaklar. Joe Biden'a da evvelsi gün söylediğim husus açık ve netti: Rusya'ya da YPG'ye de gerekli mesajı iletin.

YPG CENEVRE'DE OLMAK İÇİN SALDIRIYOR: Rusya, YPG'yi kullanarak demeye çalışıyor ki "Cenevre masasında YPG de olsun". Türkiye'ye dönük olarak YPG'yi bir koçbaşı gibi kullanıp, hem Türkiye'ye bir baskı oluşturmak hem YPG'yi masaya çekme çabası var. Muhalefet safında, YPG'nin oturmasına izin vermeyiz, vermedik, vermeyeceğiz. Tepkimiz şiddetli olur

GERİ ADIM ATTILAR: (Salih Müslim'in) "Geri adım atmayacağız" demesinin bir anlamı yok. Geri adım attılar. Şu anda YPG unsurları Azez civarından uzaklaştırıldı. Azez'e yaklaşırlarsa en şiddetli tepkiyi görürler.

HAVAALANI KULLANILAMAZ HALE GELECEK: Azez'in düşmesine izin vermeyeceğiz. Bunu çok net bütün dünya bilmeli. Havaalanı konusunda da bu havaalanını, Türkiye'ye ve ılımlı muhalefete karşı kullanmasına izin vermeyeceğiz. Çekilmezlerse o havaalanı kullanılmaz hale gelecek.

BU TÜRKİYE VE AVRUPA'YA DÖNÜK HAMLE: Türkiye üzerinden, Avrupa'nın bu göç akınları üzerinden baskı altında tutulması... Bu, sadece Türkiye'ye dönük bir hamle değil. Bu, Ukrayna konusunda AB ile problem yaşayan Rusya'nın, Avrupa'ya dönük bir hamlesidir.

Kılıçdaroğlu safını belirlesin

CHP HDP'LEŞİYOR: Milletvekilleri gidip yurt dışında YPG ağzıyla konuşuyor ve YPG'nin DEAŞ'a karşı ülkelerini savunan bir vatanperver örgüt gibi yansıtmaya çalışıyor. Bu HDP'nin dilidir. Yani CHP, HDP'leşiyor. Bu anlamda ben 'Kılıçdaroğlu safını belirlesin' dedim. 

YPG'NİN AĞZIYLA KONUŞUYOR: CHP, Suriye halkını temsil eden ılımlı muhalefet dışında kalan bütün unsurlarla iş birliği yaptı. Şimdi Rusya'nın piyonu haline gelmiş olan özellikle uçak olayından sonra tamamıyla Rusya'nın güdümünde işbirlikçi hale gelmiş olan YPG'nin ağzıyla konuşuyor

AK Parti onurlu insanların partisidir

GÜL'ÜN GÖRÜŞMELERİ DOĞAL: AK Parti onurlu insanların partisidir. Sayın Abdullah Gül'ün, 11. Cumhurbaşkanımızın arkadaşlarla, Cumhurbaşkanımızla ve diğer AK Parti'li arkadaşlarla görüşmesinden daha doğal bir durum yoktur. 

ARINÇ İLE KONUŞACAĞIM: Sayın Arınç'ın ve diğer arkadaşların yaptığı açıklamaların, parti kurulları içinde, kendi içimizde konuşulması gereken konular olduğu kanaatindeyim. Bu konuda da kendileriyle daha önce de konuştum. Tekrar konuşacağım. Hiçbir zaman ben bu tartışmalar üzerinden AK Parti'ye dönük spekülasyon yapılmasına izin vermem. 

KİMSE OLUMSUZ TAVIR İÇİNE GİRMEZ: Biz konuşuruz, tartışırız, sohbet ederiz, farklı fikirleri aramızda aile birlikteliği içinde tartışırız ama kesinlikle hiçbir arkadaşımız partimizin bütünlüğünü etkileyecek olumsuz bir tavır içine girmez. Şu anda AK Parti her zamankinden daha güçlüdür. Kimse AK Parti üzerinden Türkiye'de siyasi tablonun değişeceğini, AK Parti'nin ihtilafları üzerinden bir gelişme olacağını beklemesin. Diğer partiler kendi içlerine baksın. 

GÖNÜL BAĞI ETKİLENMEZ: Biz bu konuları MYK'da da ele aldık, arkadaşlarla da istişare ederiz. AK Parti kendi içinde bütün bu konuları aşabilecek olgunluğa sahiptir. Onlarla aramızda, AK Parti içinde gönül bağı herhangi bir şekilde etkilenmez.

AZEZ’İN DÜŞMESİNE İZİN VERMEYECEĞİZ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.