SELANİK FERİBOTU KALKIYOR

Giriş Tarihi:09.03.2016, 22:42 Güncelleme Tarihi:09.03.2016, 23:43
İzmir’de gerçekleşen Türk-Yunan Zirvesi iş dünyasına umut verdi. Zirvede atılan en somut adımlardan biri ise İzmir-Selanik arasında feribot seferleri başlatılması için anlaşma imzalanması oldu. İTO Başkanı Ekrem Demirtaş, seferlerin Nisan’da başlayacağını söyledi
İzmir'de Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile iki ülkeden 22 bakanın katılımıyla gerçekleştirilen Türk-Yunan Zirvesi İzmir'e büyük moral verdi. Zirvenin İzmir için ilk somut getirisi ise, İzmir- Selanik feribot seferlerinin başlatılması için anlaşma imzalanması oldu. Anlaşmaya göre, İzmir-Selanik hattında haftanın 3 günü feribot seferi gerçekleştirilecek. Başlangıçta araç ve yolcu taşıyan Yunanistan'a ait tek gemi olacak. Avrupa'ya İzmir Limanı'ndan çıkıp karayoluyla Kapıkule'den giden TIR'lar feribot seferleriyle yakıt ve zamandan tasarruf sağlayacak. İzmir Ticaret Odası Başkanı Ekrem Demirtaş da, seferlerin Nisan'da başlamasını umut ettiklerini söyledi. 

İki şehrin kaderi birleşecek

İTO'nun önceki akşam başarılı üyeleri için düzenlediği ödül törenine Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras ile birlikte katılan Başbakan Ahmet Davutoğlu, "Bu günlerde yazdığım bir kitabın önemli bir bölümü Selanik'le ilgili. Selanik hinterlandı Avrupa'ya, Balkanlar'a açılan bir liman. İzmir de Asya'ya açılan açılan en büyük liman. Şimdi bu iki şehrin kaderini birleştirmenin vakti geldi. Bugün aldığımız kararla feribot seferleri başlayacak. İzmir'e gelen Yunan malları, İzmir üzerinden hızlı trenle Hazar'a kadar gidebilecek. Otoyollarla Asya'nın derinliğine gidebilecek. İzmir'den Selanik'e ulaşacak, Asya derinliğinden gelen mallar da Avrupa içine gidebilecek" dedi. 

Nisan'da başlayacak

İki ülke Başbakanının yaptığı görüşmede hava yolu, deniz yolu ve hızlı tren bağlantıları kurulması noktasında kararlı mesajlar verildiğine işaret eden İTO Başkanı Ekrem Demirtaş da, İzmir ile Atina ve Selanik arasındaki uçak seferlerinin sıklaştırılması için çalışma yapacaklarını dile getirdi. "Selanik kenti de feribot seferlerini çok istiyor" diyen Demirtaş, "Nisan ayıyla birlikte umut ediyorum ki denizden Selanik, İzmir'e bağlanacak" diye konuştu.

İzmir'le Selanik arasında gönül bağı olduğunu, birçok ailenin kökenlerinin Batı Trakya'da olduğunu dile getiren Demirtaş, bu hatla birçok insanın tarihini hatırlamak için Selanik bağlantı kurabileceğini söyledi. Ticari ve turistik potansiyeli nedeniyle İzmir- Selanik hattının büyük potansiyeli olduğunu anlatan Demirtaş, "İstekli olan 4 Yunan firması var. Bu firmaların takıldığı nokta, liman ücretleri ve olabilirse yakıt desteği verilmesi. Hat oturuncaya kadar, 6 ay için yakıt desteği sağlanırsa seferlerin kesintisiz sürmesi sağlanabilir" diye konuştu. Demirtaş, Haziran sonunda vizelerin kalkması halinde ticaret ve turizmde iki ülke arasında çok farklı hedeflerin konuşulacağını, gelecekte daha fazla Türk-Yunan ortaklığı görülebileceğine inandığını kaydetti. 

İYİ NİYET PROTOKOLÜ İMZALANDI

İzmir'deki zirvede İzmir ve Selanik limanları, 'kardeş liman' ilan edildi ve feribot seferlerinin başlaması için iyi niyet protokolü imzalandı. Anlaşmanın detayları şöyle: 

İzmir ve Selanik arasında araç ve yolcu taşıyan 'ropax' denen gemi işletilecek. Gemi, Yunanistan'a ait olacak. 

10 araba, 40 TIR ve 300 yolcu kapasiteli olan gemi haftanın 3 günü sefer yapacak. 

Yolculuk 255 mil, yaklaşık 10 saat sürecek. 

Gemi ücreti kişi başı 70 Euro, araç 80 Euro, TIR ise 500 Euro olacak. 

Feribot seferleri iki ülke arasındaki ticareti artıracak. 

Feribot seferlerinin iki ülke arasındaki bavul ticaretini de artırması bekleniyor. Seferler iki ülke arasında yılda 1 milyonu aşkın turist geçişi sağlayacak. Turistler, İzmir'den Selanik'e gidip tek gece kalıp dönebilecek.

İZMİR VE ATİNA'DA FUAR

Demirtaş, "Başbakanımız, bize odalar olarak karşılıklı ticaretin 10 milyar dolara çıkarılması görevini verdi. Planlarımız hazır. İlk etapta Atina ve İzmir'de ihraç ürünleri fuarı açacağız, sektörel bazda iş heyetleri için alım programları düzenleyeceğiz. Biz zaten 25 yıldır bunun için çalışıyoruz, bundan sonra daha da şevk ile çalışacağız" dedi.

KADİR KEMALOĞLU / METİN BURMALI

kalan karakter 1000

Halil Halil

Varılan Anlaşma Neticesinde Uygulamaya Konulmak İstenen Bu Güzel Çalışma, Mart Ayı Geride Kalmasına Rağmen, Yapılan Açıklamalar Yönünde Neden Olumlu Olarak Sonuçlandırılamamıştır? Bir Çok Kişide Heyecan Ve Mutluluk Uyandırdığını Tahmin Ettiğim Bu Girişim Yalan Mı Oldu Yoksa ? ! .

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 02.04.2017 15:43
osman osman

İrtiban no yokmu kardesim
jQuery1110006134691904298961_1470130019380

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır1
cevapla 02.08.2016 12:31
Isvicre Isvicre

Bu Hattın açılmasını tam 5 Yıldır beklıyoruz ?Avrupa'daki Türk'lerin büyük umudu bu hat ınşallah açılır

Aynı Görüşte misiniz?
evet1
hayır0
cevapla 28.06.2016 22:35
Bucalı Bucalı

İşte bu Alsancak limanı bu işler için turistik olmalı.Sadece kurvaziyer ve yatlara hizmet vermeli.Aliağada zaten konteynır limanları var.kurtulalım artık şu şehrin göbeğinde kir pas demiryığınlarından.Yunanlılar bile demir yığınları ve binlerce tır trafiği konteynırlar nedeniyle ayıplayacak.ne güzel turizm böyle..ama turistler konteynır gemilerinin fotoğrafını mı çekecek.Turizm de ne potansiyeller var.işte selanik...

Aynı Görüşte misiniz?
evet5
hayır0
cevapla 10.03.2016 21:50
empome empome

İZMİR LİLER AKRABALARINA DAHA KOLAY KAVUŞSUNLAR DİYE BU SEFERLER

Aynı Görüşte misiniz?
evet6
hayır7
cevapla 10.03.2016 02:47
Symyrna Symyrna

Senin akrabalarınla görüşmekten sıkıldı belki izmirliler. Empompa

Aynı Görüşte misiniz?
evet8
hayır0
cevapla 11.03.2016 08:13

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.