Harbiye FETÖ’den temizlendi

Giriş Tarihi:13.03.2017, 23:49 Güncelleme Tarihi:14.03.2017, 01:03

Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün Kara Harp Okulu'na girişinin 118'inci yıl dönümü Kara Harp Okulu'nda törenle kutlandı.
Aynı zamanda 2016-2017 eğitim-öğretim yılının da açılışı anlamına gelen törene, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar, Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Salih Zeki Çolak, Milli Güvenlik Kurulu Genel Sekreteri Seyfullah Hacımüftüoğlu ve Harbiyeliler katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından Kara Harp Okulu Komutanı Tuğgeneral İsmail Güzeller kısa bir konuşma yaptı. Güzeller 15 Temmuz FETÖ darbe girişimi için "Personelimiz, yüce milletimizle beraber mağlup olmamızı bekleyen mihrapları hüsrana uğratmıştır.
Ülkemizi hain emelleri doğrultusunda, sonu bilinmez karanlıklara mahkum etmek isteyenler layık oldukları yerlerdedir.
Türkiye Cumhuriyeti'ni ilelebet muhafaza ve müdafaa edecek olanlar ise kalplerindeki heyecanla şu anda buradalar, Gabar dağındalar, El Bab'dalar" dedi. Türk subaylarının üzerlerinde taşıdığı üniformanın ağırlığının farkında olduğunu ve daima ileriye bakarak , vatan topraklarına şer odaklarının basmasına asla müsaade etmeyeceğini vurgulayan Güzeller " Onur ve şeref Türk milleti için her şeydir. Türkiye Cumhuriyeti'nin ve onun temel değerlerinin korunması, yaşatılması yolunda her Harbiyeli birer Cumhuriyet muhafızı olarak daima görevinin başında olmaya devam edecektir" diye konuştu.

HARBİYELİ YOKLAMASI

Törende Kara Harp Okulu Öğrenci Alay Komutanı Albay Ertan Serdengeçti, öğrencilere geleneksel Harbiyeli Yoklaması'nı yaptırdı. Albay Serdengeçti, yoklama sırasında Atatürk'ün Kara Harp Okulu'ndaki apolet numarası olan 1283'ü telaffuz edince bütün salondaki Harbiyeliler ayağa kalkarak "içimizde" cevabı verdi.

İLK DERS ATATÜRK

Törende ünlü tarihçi Prof. Dr. Erhan Afyoncu da Harbiyelilere ilk dersi verdi. Atatürk'ün askeri ve siyasi dehasını anlatan Afyoncu, "Bu salonda bulunan şerefli Türk subaylarıyla devletin temel ilkelerine bağlı subaylarla eğitimimiz devam edecektir" dedi. Atatürk'ün ileri görüşlülüğünü örneklerle anlatan Afyoncu, "Türkler, 2 bin 200 yılık bilinen tarihinde ordu-millet olarak var olmuştur. Devlet yıkıldığı takdirde Türk milleti var olamıyor, devlet ise orduyla var oluyor. Atatürk'e göre ordu; millet ile bir bütünlük oluşturur ve ordu milli iradenin emrindedir" diye konuştu.

kalan karakter 1000

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.