• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Tek sınav tek model

Tek sınav tek model

12.10.2017 11:56 , Güncelleme Tarihi: 12.10.2017 21:34

Milyonlarca öğrenci ve velinin merakla beklediği yeni üniversite sınav sistemi açıklandı. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YSK) ismini alan yeni modelde öğrenciler tek sınav ile üniversiteye yerleşecek

Üniversite sınav sistemini tamamen değiştirecek yeni modelin ayrıntıları açıklandı. YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç, yeni modeli, "Daha yalın, daha sade, daha kolay" diye özetledi. Saraç, "Lise eğitimi tüm eğitim sisteminin bel kemiği olacak, temel matematik ve temel dil eğitimi merkeze alınacak" dedi. Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) ismini alan yeni modelde öğrenciler tek sınav ile üniversiteye yerleşecek. Aynı gün içinde iki oturumda yapılacak.
Oturumlar arasında 2 saat teneffüs uygulanacak. Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın TEOG ve üniversite sınavının değiştirilmesine yönelik talimatının ardından ilk yenilik üniversiteye giriş sisteminde geldi.
YÖK Başkanı Prof. Saraç, gelecek yıl 2018-2019 eğitim öğretim yılında uygulanacak yeni sistemi şöyle açıkladı.

İKİ OTURUM: YKS, dil sınavı hariç Haziran ayı içinde bir hafta sonu cumartesi günü yapılacak. İki oturumlu bir sınavla gerçekleşecek.
Öğrenciler tek sınav başvurusu yapacak. Tek ücret ödeyecek.

TEMEL YETERLİLİK TESTİ: Birinci oturumda sınava giren tüm adayların, Temel Yeterlilik Testi kapsamında temel sözel ve sayısal becerileri ölçülecek. Türkçe'den 40, Matematik'ten 40 soru olacak.
İlk oturumda toplam 80 soru sorulacak.

TENEFFÜS GELİYOR: Öğrenciler ilk oturumdan sonra ikinci oturuma geçmeden önce teneffüs arasına çıkacak. Yaklaşık 2 saat olması beklenen arada, tuvalet, yemek, içmek gibi temel ihtiyaçlarını karşılayabilecek.

ALAN SINAVI: Adaylar, sabah girdikleri sınav binasında aynı sınav yerinde, güvenlik kontrolünden geçtikten sonra alan sınavları için ikinci oturuma geçecek.
Öğrenciler bu sınavda Türk dili ve Edebiyatı-Coğrafya-1'den 40 soru, Sosyal Bilimlerden; (Tarih-Coğrafya- 2, Felsefe grubu, Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi) 40 soru, Matematik'ten 40 soru, Fen Bilimlerinden 40'sorudan oluşan testleri çözecek.
İkinci oturumda toplam 160 soru sorulacak.

DİL TESTİ AYRI: Dil puanından bir lisans programına yerleşmek isteyen adaylar Cumartesi günü sınava katılacak. Pazar günü dil testi gerçekleşecek. Adaylara 80 soru sorulacak. Bu sınava yaklaşık 80 bin adayın katılması bekleniyor.
Dil testine girmek isteyen adaylar için ikinci bir başvuru ve ikinci bir sınav ücreti söz konusu olabilecek.

AÇIK UÇLU DEVAM: Son yapılan üniversite sınavında ilk kez başlatılan, kısa cevaplı, boşluk doldurmalı açık uçlu soru uygulaması devam edecek. Klasik, el yazısıyla açık uçlu soru olmayacak.

SÜRE PEDOGOGLARA SORULACAK: Sınavın başlama saati belli değil. Sınavda birinci oturumda 80 ikinci oturumda 160 soru yer alacak. Ancak oturumlar için ve her soru başına sınav süresi de henüz belirlenmedi. YÖK ve ÖSYM; eğitim uzmanları, pedagoglar ve psikologlar ile görüşerek sınav süresi ve başlama saatini belirleyecek.

MESLEK LİSELERİNİN ÖNÜ AÇILACAK: Meslek lisesi mezunlarına geçen seneki alan odaklı ek puan uygulamasına devam edilecek.
Ancak, eski sistemde çoklu puan sisteminden kaynaklı, tercih yapamayan meslek lisesi öğrencilerinin daraltılmış puan türlü yeni sistemde üniversiteye girişte önleri açılacak. Engelli adaylara yönelik düzenlemeler devam edecek.

15 DAKİKA KURALINDA ESNEME: ÖSYM ile görüşüldü. Geçen sene yaşanan sıkıntılar bu sene yaşanmayacak veya asgari düzeyde yaşanacak. Güvenlik ve konfor arasında bir denge oluşturulacak.

YERLEŞTİRME NASIL OLACAK?

Sınavdan başarılı olmak için geçen yıllarda olduğu gibi 150 ve 180 barajı devam edecek. Birinci oturum Temel Yeterlilik Testi'nden 150 alan öğrenci 2 yıllık önlisans programına başvuru yapabilecek. Ancak lisans programlarına başvuramayacak.
Sınavdan 180 ve üzeri alanların ise alan puanları hesaplanarak lisans programlarına yerleştirilecek.

200 ALANA 2'İNCİ YIL SINAV YOK: Birinci oturumdan 200 ve üstü alan aday, isterse ikinci yıl ön lisans programlarına direkt başvurabilecek ya da ilk oturuma girmeden ikinci oturuma katılabilecek.
Puanı önceki yılki puanına göre hesaplanacak.

TEMEL YETERLİLİK BELİRLEYİCİ OLACAK: Lisans puanlarına yerleştirmede, Temel Yeterlilik Sınavı, YGS'de olduğu gibi tüm puan türlerin yüzde 40 oranında katkı sağlayacak.

BAŞARI SIRALAMASI DEVAM: Hukuk, Tıp, Mühendislik gibi alanlarda getirilen başarı sıralaması şartı devam edecek.

ÖZEL YETENEK AYNI: Özel yetenekle öğrenci alan programlar için baraj puanı geçen sene olduğu gibi aynen devam edecek.
Temel Yeterlilik Testi'nden en az 150 alan adaylar Özel Yetenekle Öğrenci Alan Lisans programlarını tercih edecek.

ORTAÖĞRETİM BAŞARI PUANI HESAPLAMASI: Yeni sistemde ortaöğretim başarı puanı geçmişte olduğu gibi devam edecek.

"DAHA YALIN DAHA SADE DAHA KOLAY"

Yeni sistemi açıklayan YÖK Başkanı Prof. Yekta Saraç, yeni sistemi, "Daha yalın, daha sade, daha kolay anlaşılabilir, daha kolay yönetilebilir" diye özetleyerek, velilere tedirgin olmamalarını, öğrencilere de endişe etmemelerini söyledi.
Prof. Saraç, "Her değişikliğin anne babanın canına dokunduğunu biliyoruz. Dünyadaki iyi uygulamaları rehber alarak, yalın bir sistem getirdik.
En mükemmel sistem yoktur çünkü eğitim sürekli yenilenir ve değişir" dedi. YÖK Başkanı Saraç, eski sistemle yeni sistem arasındaki farkları da şöyle açıkladı:

Sınav puan türleri 18'den 4'e indirildi. Temel Yeterlilik Sınavı her öğrenci için geçerli olacak.
Sınav 5 hafta sonundan 1 hafta sonuna çekildi.
6 oturumdan 3 oturuma indirildi.
Lise son sınıfta, toplamda 4 aya yayılan sınav baskısı kaldırıldı.
Türkçe ve temel matematiğin merkezde olduğu Temel Yeterlilik esaslı değerlendirme geldi.

PUAN HESAPLAMASI

Sözel Puanı:
Türk Dili ve Edebiyatı- Coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, Sosyal Bilimler testinin ağırlığı yüzde 50 olacak.

Sayısal Puanı:
Matematik testinin ağırlığı yüzde 50, Fen Bilimleri testinin ağırlığı yüzde 50 olacak.

Eşit Ağırlık Puanı:
Türk Dili ve Edebiyatı- Coğrafya-1 testinin ağırlığı yüzde 50, Matematik testinin ağırlığı yüzde 50 hesaplanacak.


UCU AÇIK SORU DÖNEMİ

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) öğrencilerin açık uçlu sorularla değerlendirilmesi için ilk adımı attı. Açık uçlu sorularla yapılacak sınavlarla her öğrencinin eğitim seviyesi takip edilecek, eksikleri saptanacak ve öğrenciye özel kişiselleştirilmiş ev ödevi verilecek.

MİLLİ İZLEME SİSTEMİ

Kalkınma Bakanlığı'nın bu yıl yatırım planına alınan Eğitimde Ölçme Değerlendirme Uygulamalarını İzleme, Araştırma Geliştirme desteğiyle MEB, Milli İzleme Sistemi oluşturdu. 3 yıllık 15 milyon liralık yatırım yapılan Milli İzleme Sistemi (MİS) ile süreç odaklı ölçme ve değerlendirme yapılacak. Sistem, her öğrencinin ne kadar bildiği değil, neleri öğrenip neleri öğrenmediğini tespit edecek. Eksikliklerini gidermek için her öğrenciye özel geri bildirim yapacak. Soru Bankası Yazılımı, Veri Tabanı İzleme Yazılımı ve Analiz ekibi oluşturulacak.
Her yılın aralık ayında il genelinde ortak yazılı sınav yapılacak. Sınav kağıtları, MEB'de hazırlanan veri tabanına yüklenecek. Sınav kağıtları farklı öğretmenlere belirtilen standartlarda değerlendirilecek.

GENÇLERE TEŞVİK

Analiz iki ayrı kapsamda yapılacak.
İlk kısım öğrenci- öğretmen- okul, ikinci kısım ilçe-il ve ülke raporlamaları şeklinde olacak.
Milli İzleme Sistemi kapsamında il bazında yapılacak sınavda, açık uçlu sorular kullanılacak.
Öğrencilerin bilgiyi kullanmaları ve muhakeme yeteneklerini geliştirmeleri teşvik edilecek. İzleme çalışması sırasında anketler uygulanacak.
Bu şekilde her il ve ilçe kendine özgü durumu ve ihtiyaçları tespit edip bu doğrultuda eğitim çalışması planlayacak. MEB de ülke genelinde eğitim sürecine ilişkin stratejiler oluşturabilecek.
Öğrenciye ilişkin değerlendirmeler yarıyıl tatilinden sonra eğitim öğretim yılının ikinci yarısında öğrenciye geri bildirim olarak sunulacak. Ödevler de kişiselleşecek.
Bir öğretmen, tespit edilen eksik öğrenmelerine göre sınıfındaki öğrencilere farklı ödevler verebilecek.

Tek sınav tek model haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN