Dışişleri Bakanlığından 'İran' açıklaması

Giriş Tarihi:02.01.2018, 11:45 Güncelleme Tarihi:02.01.2018, 11:50
Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, "(İran'daki) Olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz." denildi.

Dışişleri Bakanlığı, İran'daki protestolara ilişkin "Olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, İran'da 28 Aralık'ta başlayan gösterilerin yayılarak sürdüğü ve çıkan olaylarda ölenlerin olduğu, ayrıca kamu binalarının zarar gördüğü yönündeki haberlerden endişe duyulduğu belirtildi.

Türkiye'nin, dost ve kardeş İran'ın toplumsal huzur ve istikrarının korunmasına büyük önem atfettiği belirtilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Bu bağlamda, Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin halkın barışçıl gösteri yapmaya hakkı olduğu, ancak kanunların çiğnenmemesi ve kamu malına zarar verilmemesi gerektiği yolundaki açıklaması dikkate alınarak şiddetten kaçınılması ve provokasyonlara kapılınmaması lazım geldiğine inanıyoruz.

Bir an önce ülkede sükunetin sağlanmasını ve sağduyunun hakim kılınarak olayların tırmanmasının önüne geçilmesini, gelişmeleri kışkırtıcı söylem ve dış müdahalelerden kaçınılmasını temenni ediyoruz."

İran'ın Meşhed kentinde perşembe günü hiçbir siyasi partinin çağrısı olmadan toplanan grup, ülkedeki ekonomik şartları protesto etmek amacıyla gösteriler düzenlemeye başlamıştı. Gösteriler, rejim muhalifi protestolara dönüşerek birçok kente yayılmıştı.

kalan karakter 1000

goztepelee goztepelee

herşey dış mudahale dimi ? ınsanlar hakları için bırşey yapmamalı ıstedıgınız gıbı yonetılmelıler..mantık bu..pislik şerıatçılar

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.01.2018 17:27
Altay Altay

İran, Türkiyeden sonra üst aklın en çok ince ince dokuduğu projedir. Ancak yıkıcı ve parçalayıcı amaçlı Türkiye projelerinin aksine İranın milli çıkarlarını da projelerine entegre etmiş durumdadırlar . Tabi planladıkları yeni İran kendilerine ve İsraile oldukça bağımlı hale getirilecek. Öyle ki artık çıkarları gereği tıpkı Suudlar gibi bu eksenden çıkmak istemiyecekler. Asıl Rusyanın bu gelişmelerdeki tutumunu merak etmek gerek.

Aynı Görüşte misiniz?
evet0
hayır0
cevapla 02.01.2018 12:46

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.