• BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

ile mücadele zaafa uğramamalı’

‘FETÖ ile mücadele zaafa uğramamalı’

12.01.2018, 23:26

Anayasa Mahkemesi'nin, FETÖ'den tutuklu Zaman gazetesi eski yazarlarından Şahin Alpay ile gazeteci Mehmet Altan hakkında verdiği hak ihlali kararı, FETÖ ile mücadeleye sekte vurdu ve tepki ile karşılandı. Bu arada, oylamada 6 evet oyuna karşılık 11 hayır oyu kullanılması ve AYM'de eski cumhurbaşkanları Ahmet Necdet Sezer ile Abdullah Gül'ün atadığı 11 kişiye karşılık TBMM ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın atadığı 6 kişinin bulunması da kafalarda soru işareti oluşturdu. Başbakan Binali Yıldırım, "İlk derece mahkemesi dosyaya hakimdir, dosyanın içeriğini biz de Anayasa Mahkemesi de bilmiyor. Doğru kararı verecek olan birinci derece mahkemesidir. Asıl mahkeme etkilidir" açıklamasını yaptı.

'BİZİM BEKLENTİMİZ'

Yerel mahkemenin dosya içeriğini de dikkate alarak hukuka uygun bir karar vereceğini söyleyen Yıldırım, "Hangi mahkeme olursa olsun karar verirken bizim yürütme olarak beklentimiz büyük bir mücadele verdiğimiz FETÖ terör örgütüyle yapılan bu mücadelenin zaafa uğramasına sebep olacak veya böyle anlaşılacak kararları almamalıdır" dedi.

TEMYİZ MAHKEMESİ

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ da, Anayasa Mahkemesi'nin anayasa ve yasaların kurallarıyla bağlı olduğunu dile getirerek, "Anayasa Mahkemesi, ilk derece mahkemesi veya istinaf mahkemesi ya da temyiz mahkemesi veyahut süper temyiz mahkemesi gibi davranamaz. Çizilen sınırı aşmıştır" ifadelerini kullandı.

‘FETÖ ile mücadele zaafa uğramamalı’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN