• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Terörist bile diyemediler

Terörist bile diyemediler

02.02.2018, 22:58

Zeytin Dalı Harekatı başarıyla sürerken CHP'den tepki çeken açıklamalar gelmeye devam ediyor.
Türkiye'nin harekatı birlikte yaptığı ÖSO'yu karalayıcı açıklamaların yapıldığı CHP'de, PKK'nın uzantısı PYD ve YPG için skandal değerlendirmeler yapılıyor.
CHP İzmir Milletvekili Selin Sayek Böke, katıldığı bir TV programında Türk Ordusu'nun halen çatıştığı, Reyhanlı ve Kilis çevresine attığı roketlerle vatandaşlarımızı öldüren PYD için "terör örgütü" ifaesini kullanamadı.

'BİLGİMİZ YOK'

Programda Böke'ye "Suriye'de PYD yapılanmasını terör örgütü olarak mı yoksa Kürtlerin temsilcisi olarak mı görüyorsunuz" şeklinde bir soru yöneltildi. Ülkemizin yaklaşık 40 yıldır başına bela olan PKK'nın, Suriye'deki uzantısı PYD'ye terör örgütü diyemeyen Böke soruya, "Ne ben ne de arkadaşlarım bir yapının terör örgütü olup olmadığına dair değerlendirme yapacak istihbari bilgiye ve kurumsal yapıya sahip değiliz" ifadelerini kullandı.

TEPKİ ÇEKTİ

Aynı Böke, "ÖSO'yu ülkesini parçalamak isteyen bir örgüt olarak tanımlıyorsunuz.
Aynı şeyi PYD için söyleyemez miyiz" sorusuna ise onaylayan bir yaklaşımla "Biz Suriye'nin toprak bütünlüğünden yanayız" demekle yetindi.
Böke'ye kamuoyundan büyük tepki geldi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da 2014'te, "YPG terör örgütü değil, vatanını kurtarmak için örgütlenmiş bir oluşumdur" demişti. CHP'li Erdal Aksünger de geçtiğimiz aylarda PYD için "Siyasi parti" ifadesi kullanmıştı.

Terörist bile diyemediler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN