• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

teröristlerden temizlenirse dönebiliriz

Suriye teröristlerden temizlenirse dönebiliriz

12.02.2018, 23:13

’deki iç savaş ve terör baskısı nedeniyle vatanlarını terk etmek zorunda kaldıklarını belirten Afrinli aileler, “Burada da kendi evimizde gibi yaşıyoruz ama yine de savaş bitip, topraklarımız teröristlerden temizlendiğinde Suriye’ye geri dönebiliriz. Çünkü orası bizim evimiz, bizim yurdumuz” diyor

Ülkelerindeki iç savaştan kaçarak İzmir'e gelen Suriyeli mülteciler, savaşın bir an önce bitmesini, memleketlerinin teröristlerden temizlenmesini ve kaosun sona erip artık ülkelerinde hayatın normale dönmesini istediklerini söyledi. Türk Silahlı Kuvvetleri'nin (TSK) Afrin'deki terör örgütleri PYD/PKK ve DEAŞ'a yönelik başlattığı Zeytin Dalı Harekatı'nın zaferle sonuçlanması için dua eden Şeyho ailesi, ana vatanlarında barış içinde yaşamayı arzuladıklarını belirtti. Evlerini, akrabalarını geride bırakıp Türkiye'ye sığındıklarını anlatan Afrinli Şeyho ailesi, ülkelerine dönecekleri günü beklediklerini vurguladı. İç savaşın sadece topraklarını değil, aileleri de parçaladığına değinen 4 çocuk annesi Hatice Şeyho, eşi Musa Alrajap ile kısa süre önce İzmir'e geldiklerini anlattı.

EŞİ YALNIZ BIRAKTI

Eşinin daha önce Türkiye'ye geldiğini, bu nedenle 'Antalya'ya çalışmaya gideceğim' diyerek evden çıkıp gittikten sonra bir daha kendisinden haber alamadıklarını söyleyen Hatice Şeyho, eşinin 4 çocuğu ile birlikte kendisini İzmir'de kaderine terk ettiğini söyledi. 18 yaşındaki oğlu Muhammed Alrajab ile 17 yaşındaki Mouvad Alrajab'ın İzmir'de iş bulup çalışmaya ve ailenin geçimini sağlamaya başladığını belirten Hatice Şeyho, "Evimizi, akrabalarımızı, her şeyimizi Suriye'de bıraktık. Çok zor günlerden geçtik ve yetmezmiş gibi eşimde bizleri terk edince 4 çocuğumla burada hayat mücadelesi vermeye başladık. Türkiye bize kucak açmasaydı halimiz ne olurdu bilmiyorum. Türkiye bizim ikinci vatanımız oldu. Çocuklarım Suriye'de okuyorlardı. Eşim bizi terk edip gidince iki çocuğum burada çalışmak zorunda kaldı. Hayattayız ama geçimimizi çok zor şartlarda sağlıyoruz" dedi.

'DÖNMEK İSTİYORUZ'

Savaş biter bitmez ülkelerine geri dönmek istediğini, savaşın bitmesi için de her gün dua ettiğini aktaran Hatice Şeyho, "Akrabalarımı, memleketimi özledim. Burada hiç kimsemiz yok. Gitmek istiyoruz ama şartlardan dolayı gidemiyoruz. Afrin teröristlerden temizlenirse ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Memleketinize dönebilirsiniz' derse biz de döneriz. Her gün Türk askerleri için dua ediyorum. Savaşın bitmesini ve kendi ülkemize geri dönmek istiyoruz" diye konuştu. Annesinin yanından ayrılmayan 5 yaşındaki Suriyeli Ayşe Alrajab da ülkesindeki arkadaşlarını özlediğini, burada okula gidebilirse okuyup polis ya da doktor olmak istediğini söyledi.

'Türkiye ailem için en güvenli ülke'

çocukla İzmir'e gelen 42 yaşındaki Halil Musa ile 33 yaşındaki eşi Ruveyda Beko, hiçbir şeyin insanın kendi vatanı gibi olmadığını vurguladı. Ülkelerindeki savaş ve terörün bitmesini istediklerini ancak Suriye'deki durumun hala çok karışık olduğunu ifade eden Musa ailesi, ülkelerindeki yaşam ve çalışma koşullarının eskisi gibi olmasını arzu ettiklerini aktardı. Türk hükümeti ve milletinin kendilerine sahip çıkıp, ilgilendiğini de anlatan Halil Musa, ülkesinde bir devlet dairesinde memur olarak çalıştığı ancak şu an İzmir'de iş buldukça inşaatlarda amelelik yaparak ailesinin geçimini sağladığını söyledi. Şu an düzenli bir iş bulamadığı için ailece zorluk çektiklerini de sözlerine ekleyen Halil Musa, Türk ordusunun Zeytin Dalı Harekatı ile Afrin topraklarındaki teröristleri temizlediğinde ve her şey normale döndüğünde ülkelerine dönmeyi düşünebileceklerini de belirtti. Halil Musa, "Eşim Ruveyda savaş nedeni ile çocuklarımızın burada güvende olduğunu, onların daha iyi bir geleceği olması için geri dönmek istemediğini söylüyor. Türkiye en güvenli ülke ama Suriye'deki iş olanakları iyileşir, güvenlik problemi çözülürse geri dönebilirim" dedi.

'Memleketimizi özlüyoruz'

İki yıl önce İzmir'e yerleşen 6 çocuklu Muhammed ailesi de, kendileri gibi ülkelerine dönmek isteyen birçok Suriyeli'nin tek arzusunun öncelikli olarak ülkelerindeki ekonomik olanak ve güvenlik sorununun halledilmesi olduğunu belirtti. Afrin, İdlib ve Halep başta olmak üzere Suriye genelinin savaş alanı olduğunu, terörün son bulması için TSK'nın Afrin'e düzenlediği Zeytin Dalı Harekatı'nı da sonuna kadar destek verdiklerini anlatan Muhammed ailesi, Türkiye'de kendilerine güvende hissettiklerini ancak doğup büyüdükleri memleketlerini de özlediklerini ifade etti. 36 yaşındaki eşi Samir Muhammed'in iş buldukça inşaatlarda çalıştığını aktaran Raca Ahmed (36), tek göz odalı evlerinde 6 çocuğu ile birlikte hayat mücadelesi verdiklerini anlattı. Konak'ta Selçuk Mahallesi Muhtarı Kasım Yavuz'un desteği ile 6 çocuğundan 3'ünü mahallelerindeki ilkokula kaydettirdiklerini ifade eden anne Raca Ahmed, İzmir'e geldikleri günden beri komşularının ve çevre sakinlerinin kendilerine çok yardımsever davrandığının altını çizdi. Ahmed, "Eşim her şey normale döndüğünde ülkeye geri dönebileceğimizi söylüyor ancak ben çocuklarımın küçük olmasından dolayı geri dönmeyi pek istemiyorum. Hem bizim, hem de çocuklarımız için buranın daha güvenli olduğunu düşünüyorum.
Yine de belli olmaz" diye konuştu.

METİN BURMALI

Suriye teröristlerden temizlenirse dönebiliriz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN