• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sapıklara kimyasal hadım

Sapıklara kimyasal hadım

20.02.2018, 12:14 Güncelleme Tarihi: 20.02.2018, 19:02

Çocuğa cinsel istismar vakaları Türkiye’nin kanını dondururken, hükümet beklenen açıklamayı yaptı. Masum yavruların bedenlerini sapık emelleri için kullanan canilerin kimyasal yolla hadım edilmesini de içeren yasal düzenlemeler yapılacak

Türkiye, günlerdir Adana'da 4.5 yaşındaki bir çocuğa cinsel istismar haberinin sarsıntısını yaşarken, "Sapıklara verilen cezalar artırılsın" önerileri gündeme gelmiş ve gözler hükümetin yapacağı açıklamaya çevrilmişti... Mevcut yasalarla verilen cezalar yeterli önleyiciliği sağlayamadığı gibi, toplum vicdanındaki yaraları sarmaya da yetmiyordu.
Bir taraftan "Sapıklar idam edilsin" sesi yükselirken Cumhurbaşkanı Erdoğan ve hükümet temsilcileri, "kimyasal hadım" cezasıyla ilgili beklentilerin karşılanmasını da içeren yasal düzenlemelerin yapılacağını açıkladı.

İDAM DA GÜNDEMDE

Cumhurbaşkanı Erdoğan, kimyasal hadım için, "Bu konularla ilgili olarak aklımıza, aklınıza ne geliyorsa, bunların hepsinin bilimsel anlamda çözüme kavuşturulması çok önemli. Buna kastrasyon deniliyor.
Yapılması gereken ve caydırıcılığı konusunda önem taşıyan ne ise bunu yapmamız şart" dedi. Adalet Bakanı Abdulhamit Gül ise, kimyasallarla cinsel isteği azaltma, ortadan kaldırmanın yürürlüğe konması konusunda bir iradelerinin olduğunu söyledi. Gül, idam cezasına parlamentonun karar verebileceğini belirtirken; MHP Lideri Devlet Bahçeli ise, "Bunlar ya anasından doğduğuna pişman edilmeli ya da boğazına yağlı urgan dolanmalı" dedi.

'CİNSEL İSTEK ORTADAN KALDIRILACAK'

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, çocuk istismarında kimyasal hadıma ilişkin açıklama yaptı. Gül, infaz süresince ve sonrasında, mahkeme kararıyla, kimyasallarla cinsel isteği azaltma, ortadan kaldırma hususunun yürürlüğe konması için bir iradelerinin olduğunu söyledi. Gül, idam cezasına ilişkin ise, "Parlamentomuzun vereceği bir karar" diye konuştu.

Sağlık Bakanı Ahmet Demircan da, çocuk istismarında kimyasal hadıma ilişkin komisyonun çalışmalarının kamuoyuyla paylaşılacağını söyledi.

'BU İSTİSMAR DEĞİL ALENEN İZMİHLAL'

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, partisinin TBMM Grup Toplantısı'nda, çocuk istismarına karşı idari tedbir ve yasal düzenlemeleri en kısa sürede hayata geçireceklerini bildirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Canımızdan birer parça olan bu masumların sadece yaşatılması, yetiştirilmesi değil, her türlü tehdit ve tehlikeden korunması da bizlerin sorumluluğundadır.
Her ne kadar genellikle istismar sözüyle ifade ediliyorsa da çocuklara yönelik bu alçaklıklar istismar değil, alenen izmihlaldir, toplumumuzu çöküşe götürecek birer dinamittir, alçaklıktır. Böyle bir duruma asla kayıtsız kalamayız, göz yumamayız" diye konuştu.

ZİNA İÇİN DÜZENLEME

Bakanlar Kurulu toplantısında konunun ele alındığına değinen Erdoğan, gerek Adana'da gerek Antalya'da yaşanan olayların kendilerinde ciddi yaralar açtığını söyledi. Konuyla ilgili 6 bakanın çalışmaya başladığını dile getiren Erdoğan, sunulacak çözüm tekliflerinin Bakanlar Kurulu'nda tekrar görüşülüp, idari tedbirlerin ve yasal düzenlemelerin derhal hayata geçirileceğini dile getirirken, "Caydırıcı olması bakımından en ağır cezai müeyyideler neyse bu cezai müeyyideler de kesinlikle alınacaktır. Bunun adımlarını da atacağız" dedi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Zina konusunun da yeniden ele alınmasının çok çok isabetli olacağı düşüncesindeyim.
Çünkü bu toplumun manevi değerler noktasında farklı bir konumu var. AB sürecinde, bu bir özeleştiridir, onu söylemek zorundayım, bu konuda bir yanlışımız oldu. Zina ile ilgili düzenlemeyi de yapmak suretiyle tacizler, vesaireler, bunları belki de aynı kapsam içerisinde değerlendirmemiz lazım. Bu Türkiye'nin Batı ülkelerinin birçoğundan farklı konumda olduğunu gündeme getirmesi bakımından önemli" diye konuştu.

BİLİM SEL ÇÖZÜM ...

"Kimyasal hadıma bakışınız nasıl?" sorusu üzerine Erdoğan, "Aklımıza, aklınıza ne geliyorsa, bunların hepsinin bilimsel anlamda çözüme kavuşturulması çok önemli. Buna kastrasyon deniliyor. Bu tür bir uygulama veya çok daha farklı bir şekilde cezai müeyyide... Yapılması gereken ve caydırıcılığı konusunda önem taşıyan ne ise bunu yapmamız şart" dedi.

'BİR İNSANI TAAMMÜDEN ÖLDÜRMEKLE AYNI'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bu tür suçları işleyenlerin, infaz sistemindeki tüm indirimlerin, tüm kolaylıkların dışında tutulmasının da şart olduğunu belirterek, "Milletimizin gözünde bir çocuğun bedeninde ve ruhunda açılan yaralar bir insanı taammüden öldürmekte aynıdır, bu böyle bilinsin.
Dolayısıyla bu tür suçlara verilen cezaların ve infazının da hissiyatımıza uygun olması gerekir. İnşallah en kısa sürede bu meseleyi hem inancımızın gerekleriyle hem milletimizin değerleri ve beklentileriyle mütenasip bir şekilde çözüme kavuşturacağız" dedi.

12 YAŞIN ALTINDAKİLER İÇİN DAHA ÇOK CEZA...

Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, çocuk istismarına yönelik cezai müeyyidelerin tekrar ele alınacağını bildirdi. Bozdağ, Başbakan Yardımcısı Recep Akdağ'ın başkanlığında Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Ahmet Demircan ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın katılımıyla bir komisyon kurulduğunu belirtti.

Bozdağ, "Komisyon şu anki ceza kanunundaki müeyyideler neyse bunların tamamını ele alacak. Hem çocuklara yönelik yani 18 yaşını doldurmamış, hem de 18 yaşını dolduranlara yönelik uygulanan suçlara ilişkin cezalar ne kadar artırılabilir, tek tek ele alınacak. Cezaların şu anki noktadan daha ileriye taşınarak caydırıcılığının artırılması hususu yeniden değerlendirilecek.
Zaten ceza yasasında bir kademelendirme var, yaşa göre bir kademelendirme.
12 yaşı dolduran, 15 yaşı dolduran, 18 yaşını dolduran şeklinde. Cezalarda bir artırım yapılma ihtimali var. Bu artırım yapılırken kademelere dikkat edilecek. 12 yaşın altındakilere ceza müeyyidesi daha fazla olacak. Zaten dünyanın her yerinde böyle, bizim mevzuatımızda da böyle.
Yoksa 'Onun altındakileri artırılacak, üstündekileri artırılmayacak' diye bir şey söylemedim" diye konuştu.

Bozdağ, "Bu mesele tek başına cezalarla halledilebilir olsa kolay. Ceza, suçun oluşumundan sonra karşımıza çıkan bir sonuç. Bir yandan bu cezaları azami düzeyde artırıp caydırıcılığı çoğaltırken öte yandan da çocuklara yönelik suçların işlenmesine karşı çocukları koruyucu tedbirler üzerinde yoğunlukla duracağız" dedi

Sapıklara kimyasal hadım haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN