• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yeni savunma sistemleri yolda

Yeni savunma sistemleri yolda

05.03.2018, 23:03

Yerli ve milli savunma sistemlerini geliştirmek amacıyla yapılan Savunma Sanayi İcra Komitesi'nin iki ayda bir toplanması kararlaştırıldı.
Savunma Sanayi Müsteşarlığı, 24 Aralık 2017'de yayınlanan kanun hükmünde kararnameyle Cumhurbaşkanlığı'na bağlandı.

55 PROJE DEĞERLENDİRİLDİ

Bu kararın ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığındaki ilk Savunma Sanayi İcra Komitesi (SSİK) toplantısı 31 Ocak'ta Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde gerçekleştirildi.
Cumhurbaşkanlığı'na bağlandıktan sonra ilk toplantı olması nedeniyle Erdoğan'a yerli ve milli savunma projeleri hakkında kapsamlı bir sunum yapıldı. Yaklaşık 7 saat süren toplantıda Zeytin Dalı Operasyonu'nda ordunun gücüne güç katan yerli ve milli sistemlere yenilerinin eklenmesi kararlaştırıldı. Toplam 9.4 milyar dolar (36 milyar TL) bedeli olan 55 projenin değerlendirildiği toplantıda, savunma sanayini geliştirme, güçlendirme ve destekleme amaçlı muhtelif yatırım ve iyileştirme faaliyetleri de gözden geçirildi.

İKİ AYDA BİR TOPLANACAK

Yerli ve milli savunma sanayi projelerini bizzat takip eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, ayrıca, SSİK toplantılarının iki ayda bir toplanması talimatını verdi. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın bazı üst düzey birimlerinin de Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde göreve başladığı belirtildi.

OKUMA-YAZMA SEFERBERLİĞİ BAŞLADI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile eşi Emine Erdoğan'ın himayelerinde ülke genelinde uygulanan okuma-yazma seferberliğinin Amasya etabında eğitimlere başlandı.

Amasya Valisi Dr. Osman Varol, eşi Funda Varol ve Milli Eğitim Müdürü Dr. Hüseyin Güneş ile birlikte Nihat Bayramoğlu İlkokulu'nda eğitimleri başlayan kursiyerlerle buluştu.

Yeni savunma sistemleri yolda haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN