• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • BIST
  %0.89
  78.384,78
  EURO
  -%0.86
  4,4760
  USD
  %0.66
  3,8608
  GBP
  %0.66
  3,8608
  CHF
  %0.66
  3,8608
  JPY
  %0.66
  3,8608
 • 25°C

Kara Nisan yaklaşıyor!

Kara Nisan yaklaşıyor!

13.03.2018, 23:16

5 yaşından sonra hiç büyütemedikleri kızlarının 21 Mayıs’ta 18 yaşına gireceğini söyleyen baba Saim Taşçı, “İlayda bir gün dönecek” dedi

Onlarınki tam 13 yıldır dinmeyen, tarifsiz bir acı. Onlar için her kapı çalınışı bir umut, içeriye giren her tanıdık yüz bir hüsran. Çünkü onlar 13 yıldır o kapıdan tek bir kişinin girmesini bekliyorlar; kayıp kızları İlayda'nın... 9 Nisan 2006 tarihinde İzmir'in Buca ilçesine bağlı Kaynaklar'daki piknik alanına giden Taşçı ailesi, o günün hayatlarının en kötü 13 yıllık döneminin başlangıcı olduğunu bilmiyorlardı.

HER YERE BAKILDI AMA...

Saim ve Bedriye Taşçı, o zaman 5 yaşında olan kızları İlayda ve akrabalarıyla birlikte pikniğe gitmişlerdi. Mangallar yandı, oyunlar oynandı. Güzel geçen günün sonunda bir yandan piknik malzemelerini çantaya koyan Bedriye Taşçı, bir yandan da İlayda'ya sesleniyordu. Saat 17.30 civarıydı. İlayda'nın kuzeniyle ormanın kenarında oyun oynadığını sanan aile yanılıyordu. Annesi onu en son gördüğü yere gidip defalarca seslendi. İlayda'dan ses çıkmıyordu. Ormana girdiler, her yeri aradılar ama İlayda yoktu. Jandarmaya haber verildi, ekipler ve arama köpekleriyle bakılmadık delik kalmadı. Jandarma, o gün ve yakın zamanlarda o bölgede sinyal alınan 12 bin 120 cep telefonu kaydını inceledi. Bunlardan 214'ü şüpheli bulundu, ev ve işyerlerine baskınlar yapıldı ancak elde yine koca bir sıfır vardı. O dönem İlayda'nın kayboluşuyla ilgili iki iddia ortaya atıldı. Kaybolduğu gün onunla birlikte oyun oynayan kuzeni, İlayda'nın bir arabaya bindirilip kaçırıldığını söylemişti. Jandarma ekipleri MOBESE kameralarını incelemiş ancak küçük çocuğun bahsettiği otomobilin o yoldan hiç geçmediği anlaşılmıştı, yani iddia asılsızdı.

BİR ÇOCUĞUN KORKUNÇ İDDİASI

İkinci iddia ise polisleri bile şoke etmişti. 2007 yılının Mart ayında İzmir'in Kemalpaşa ilçesinde çalıntı bir otomobille yakalanan 16 yaşındaki M.A.A. ifadesinde 5 yaşındaki İlayda'yı kaçırıp Roman bir aileye dilendirilmesi için sattıklarını söylemişti. M.A.A, bununla da yetinmemiş; 25 yaşındaki bir kadını altınları için kaçırıp öldürdükten sonra gömdüklerini iddia etmişti. Dediğine göre çok sayıda hırsızlık suçu da işlemişlerdi.

BÜYÜK YALAN ORTAYA ÇIKTI

Çocuğun ifadeleri çok ürkütücü de olsa Taşçı ailesi için bir umut anlamı taşıyordu. Çünkü İlayda'ya çok yaklaşmışlardı, onu bulabileceklerdi.
Ancak M.A.A'nın anlattığı her şey yalandı. İlayda'nın verildiğini söylediği eve ve başka evlere yapılan baskınlarda küçük kızın izine rastlanmadı. Kadını gömdüklerini söylediği yerde de ceset bulunamamıştı. M.A.A. kendini kurtarmak için yalana başvurmuştu.
Aradan geçen yıllara rağmen ailesi İlayda'nın yaşadığına dair umudunu hiç yitirmedi.

FOTOĞRAF HAZIRLANDI

İlayda ölmemişti, ölseydi bir şekilde cesedi bulunurdu. 2014 yılında ailenin isteği üzerine uzman bir ekip İlayda'nın 13 yaşındaki halinin fotoğrafını hazırladı. Kilolu veya zayıf haldeki İlayda 13 yaşında nasıl görünürdü? Bu fotoğraflar her yere dağıtıldı, gören herkesin emniyet birimlerine ulaşması istendi ancak bu da bir işe yaramadı. Konuyla ilgili ne jandarmaya ne de aileye bir ihbar geldi. 1 ay sonra İlayda'nın kayboluşunun üzerinden tam 13 yıl geçmiş olacak. Ancak bu yılın Taşçı ailesi için başka bir anlamı daha var. 5 yaşından sonra hiç görmedikleri, büyütemedikleri, büyüyüşüne şahit olamadıkları kızları, 21 Mayıs'ta 18 yaşına girecek.

UMUTLARI HİÇ TÜKENMİYOR

Bunun kendileri için hem bir sevinç hem de acı anlamına geldiğini söyleyen baba Saim Taşçı, "Biz hala ilk günkü umutla kızımızın o kapıdan gireceği günü bekliyoruz. İnşallah bir gün o kapı açılacak ve İlayda içeri girecek" dedi.

ANNELER HİSSEDER

Anne Bedriye Taşçı, İlayda'nın kayboluşundan 1 yıl sonra dünyaya getirdiği kızına gözü gibi bakıyor. Adını İlaydanur koyduğu kızının yanından bir an olsun ayrılmıyor. İlayda'nın yaşadığına emin olduğunu söyleyen Bedriye Taşçı, Ben bir anneyim. Hayatta olduğunu hissediyorum. Bir gün İlaydam'a kavuşacağımı biliyorum" dedi.

HABER ÖTESİ- HACER ÖNOĞLU ÜLGER

Kara Nisan yaklaşıyor! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN