• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Taciz skandalının odağındaki Weinstein'ın şirketi iflas başvurusu yaptı

Taciz skandalının odağındaki Weinstein'ın şirketi iflas başvurusu yaptı

20.03.2018, 11:24 Güncelleme Tarihi: 20.03.2018, 11:28

Hollywood'u sarsan iddialarının odağında yer alan Amerikalı yapımcı 'ın şirketi, resmi olarak iflas başvurusunda bulundu.

Şirketten yapılan açıklamada, Weinstein Co. merkezi Dallas'ta bulunan yatırım şirketi Lantern Capital Partners'a satışı için Dalaware'deki İflas Mahkemesine iflas koruma başvurusu yapıldığı belirtildi.

Yetkililer, şirketin Harvey Weinstein'ın taciz veya uygunsuz davranışta bulunduğu mağdurlarla ve çalışanlarıyla imzaladığı suskunluk anlaşmalarının da geçerli olmadığını açıkladı.

Açıklamada, "Kasım ayından bu yana Harvey Weinstein'ın suskunluk anlaşmalarını kendini suçlayanlara karşı gizli bir silah olarak kullandığına dair haberler basında yer almaktadır. Şu andan itibaren bu anlaşmalar geçersizdir. Kimse konuşmaktan korkmamalıdır. Kimse sessiz kalmaya zorlanmayacaktır." ifadeleri yer aldı.

Weinstein Co. böylece çalışanlar adına şirkete dava açan New York Başsavcısı Eric Schneiderman'ın uzun süredir dile getirdiği talebi yerine getirmiş oldu. Schneiderman, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, şirketin kararının "iş yerindeki cinsel tacizin yozlaştırıcı etkilerine karşı mücadele çabaları açısından dönüm noktası olacağını" söyledi.

Şirket, ABD'yi sarsan iş yerindeki cinsel tacizin yaygınlığına dair tartışmalar sonucu iflasa giden ilk şirket oldu. Medya, eğlence, finans, siyaset ve başka alanlarda birçok ünlü erkek, iddialar nedeniyle kariyerlerine son vermişti.

Amerikalı film yapımcısı Harvey Weinstein ve aktör Kevin Spacey'in adının karıştığı taciz iddiaları, geçen yılın sonunda Hollywood'u sarsmıştı. Aralarında ünlü aktrislerin de bulunduğu çok sayıda kadının cinsel taciz suçlamalarıyla karşı karşıya kalan Weinstein, erkek kardeşi Robert ile kurduğu film şirketinden çıkarılmış ve yapımcının Hollywood Film Akademisi ile ilişiği kesilmişti.Kaynak: AA

Taciz skandalının odağındaki Weinstein'ın şirketi iflas başvurusu yaptı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN