• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

60 yıllık rüyanın ilk adımı atılıyor

60 yıllık rüyanın ilk adımı atılıyor

01.04.2018, 17:07 Güncelleme Tarihi: 01.04.2018,22:04

ve Berat Albayrak, Akkuyu Nükleer Güç Santralı’na ilişkin, “Sayın ve Sayın Başkanı Putin’in de katılımıyla yarın Akkuyu’nun temelini atacağız. ’nin bir rüyası daha gerçekleşecek” dedi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, AK Parti Bakırköy 6'ncı Olağan Kongresi'ndeki konuşmasında, Türkiye'nin tarihi günlerden geçtiğini ve 15 Temmuz'la birlikte başka bir döneme girildiğini söyledi.

"Cumhuriyet millet iradesi demek, değil mi?" diye soran Albayrak, "Cumhuriyet'e sahip çıkmak ne demek? Kefeni cebinde o gece sokağa çıkarak, bu ülkenin geleceğini muhafaza eden teşkilat demek. Yoksa o gece Bakırköy çok iyi biliyor, kimlerin tankları görüp de sokak aralarında, evlerde gizlendiğini. Bakırköy'den bir ricam var; yeni bir dönem, siyaset, yeni bir anlayış, tazelenme... Bakırköy'ün hali ortada. AK Parti siyasetini, belediyeciliğini bütün Türkiye biliyor. Bildiği için de güçlenerek gidiyor" dedi.

BÜYÜK TÜRKİYE İÇİN

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Albayrak, hayallerinden biri olan nükleer enerji için en önemli adımın atılacağını söyledi. Nükleer enerjinin Türkiye'nin 60 yıllık rüyası olduğunun altını çizen Albayrak, "İnşallah sayın Cumhurbaşkanımız ve Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin'in de katılımıyla nükleer rüyamızın en önemli adımını, salı günü (yarın) temel atarak hayata geçireceğiz. Dünyada 450'den fazla, inşaat halinde 55'ten fazla nükleer santral var. Türkiye bu temel atma töreniyle 'Büyük ve Güçlü Türkiye' hedefine ulaşmak için nükleer güce sahip olarak, bağımsız, kesintisiz enerji, teknolojik anlamda kaynak çeşitliliğiyle birlikte başka bir lige çıkmanın en önemli adımlarından birini atacak" diye konuştu.

YERLİ KÖMÜR HAMLESİ

Bunun yanı sıra yerli kömür üretiminde yeni hedefler koyduklarını ve 2019'da yerli kömür üretimini 100 milyon tonun üzerine çıkaracaklarını ifade eden Albayrak, 2020'lerin Türkiye'sinde bu rakamın 200 milyon tonun üzerinde olacağını belirtti.

KILIÇDAROĞLU'NA KÖMÜR ELEŞTİRİSİ

Albayrak, CHP lideri Kılıçdaroğlu'nun yerli kömürle ilgili söylemlerine atıfta bulunarak, "Yerli ve milli kaynak diyorsunuz, adam Zonguldak'a gidiyor, ortalığı ayağa kaldırıyor. Eskişehir'de, Trakya'da milleti yalanlarla kandırmaya çalışıyor. 'Türkiye'de yerli kömür üretimiyle dışa bağımlılıktan kurtulmak için adımlar atacağız' diyoruz. Böylesine milli projelerin karşısında bile samimiyetsiz, yalan ve insanları kandırma siyasetiyle karşımıza çıkıyorlar. Karşılığını yine seçimde alacaklar" diye konuştu.

60 yıllık rüyanın ilk adımı atılıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN