• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

planları iyi yapıyor’

‘Türkiye planları iyi yapıyor’

11.04.2018, 23:41

Suriye'de kimyasal silah kullanımının ardından ABD ve Rusya arasında yaşanan gerilimi Yeni Asır'a değerlendiren İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, kimyasal saldırının Türkiye-İran-Rusya zirvesi sonrası yapılmasının dikkat çekici olduğunu söyledi. Ankara zirvesinde ortaya konan barış iradesinin baltalanmak istendiğini vurgulayan Caşın, "Türkiye gelişmeleri çok iyi takip ediyor. Stratejik planları iyi yapıyor" değerlendirmesinde bulundu.

Doğu Guta'daki gelişmeler sonrası Ankara'dan yapılan açıklamaların Türkiye'nin, Batı'nın yanında yer alacağını gösterdiğini vurgulayan Caşın, "Bu operasyon Suriye'de yeni bir sürecin başladığını gösteriyor. Birinci süreç savaşın başlaması, göç olayı ve bombardımanlardı. İkinci ve üçüncü süreç Rusya'nın müdahalesi ve bölgeye askeri anlamda yerleşmesiydi. Dördüncü ve beşinci süreç Astana ile ateşkes, normalleşme ve siyasi geçiş yolları aranmasıydı. Ancak, ABD şimdi yeni bir süreç başlatıyor. Bu yeni sürecin de asgari 5 yıl devam edeceğini düşünüyorum" dedi.

TÜRKİYE ESAD'A KARŞI

"Türkiye Esad'a karşı Batı koalisyonun yanında yer alacaktır" diyen Caşın, "Ankara'nın bu son gelişmeye göre dış politikasını gözden geçirmesi gerekecek. Esad'ın kimyasal saldırı oyunu hem Rusya'nın bölgedeki etkinliğini kırma, hem de Türkiye'nin Münbiç operasyonunu engelleme olarak değerlendirilebilir. Çünkü ABD'nin saldırı kararı alması halinde NATO devreye girecek ve Avrupa Suriye'de aktör olarak yerini alacak. Ancak Türkiye bu gelişmeleri çok iyi takip ediyor ve stratejik planlarını iyi yapıyor" diye konuştu.

PUTİN'İ KÖŞEYE SIKIŞTIRMAK İSTİYORLAR

Amerika'nın her halükarda hem hava hem de karadan operasyon yapacağını öne süren Caşın, Rusya'nın bu saldırılara karşılık vermesi durumunda, Doğu Akdeniz'de Rus ve ABD donanma gemilerinin karşı karşıya gelebileceğini söyledi. Caşın, "Suriye'de bu gerilim yaşanırken Rusya, Doğu Ukrayna'daki tankları harekete geçirdi. Bu da Rusya'nın Batı karşısında elinin tek taraflı olmadığını gösteriyor. İngiltere, Rus casusun zehirlenmesi konusunda Rusya'yı suçlayacak delil sunamadı, Doğu Guta konusunda da saldırıyı Esad'ın yaptığına yönelik bir delil ortaya konmuş değil. Birileri bu saldırı bahanesiyle Rusya ve Putin'i köşeye sıkıştırmak istiyor" dedi.


FATİH ŞENDİL

‘Türkiye planları iyi yapıyor’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN