• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’ye herkes kendi okulunda girmeyebilir’

LGS’ye herkes kendi okulunda girmeyebilir’

12.04.2018, 23:13

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz 2 Haziran'da yapılacak LGS sınavı ile ilgili yaptığı açıklamada, "Sınav yeri 22 Mayıs'ta verilecek sınav belgesinde yazacak. LGS'ye herkes kendi okullarında girmeyebilir, bunu başvurular belirleyecek" dedi. Bakan Yılmaz, "Nisan sonunda açıklayacağımızı belirtmiştik sınavla öğrenci alacak okulları. Yerleştirmeyle ilgili kılavuz ise Haziran'da açıklanacak" dedi.

TERCİHLER BELİRLİYOR

Yılmaz, "Yaklaşık 1 milyon 200 bin öğrencimiz var. Yaklaşık yüzde 10'u kadarını sınavla öğrenci alan okullara kaydını yapacağız. Herkesin tercihine bırakıldı sınava girmek. Ne kadarı tercih edecek belli değil. 1 milyon 200 bin öğrencimizin hepsi de seçerse, o zaman arkadaşlarımız 1 milyon 200 bin öğrenciyi alacak okulları belirleyecek. 22 Mayıs'ta öğrencilere, sınava giriş belgesini vereceğiz. Geçen yıl herkes kendi okulunda giriyordu. Bu dönemde böyle bir kayıt yok. Okullar da öğrencilerin tercihine göre belirlenecek" diye konuştu.

YÜZDE 10 KRİTERİ

Yılmaz, "Herkes kendi mahallesindeki bir okulun da bu kapsama girmesini istiyor. Esas aldığımız husus, yüzde 10'u geçmemesi. Sınav kaygısının en az sayıda öğrenciye verilmesini istiyoruz. Yarış atı gibi öğrenciler bir sınavdan diğerine koşuyor diyenler şimdi okul niye bu kapsama girmedi diyerek okul sayısını artırmak istiyor. 'Bu okul listeye girsin' diyenlere şunu söylüyoruz, ilinizdeki öğrenci sayısı ne? 100 bin örneğin.
10 bini sınavla öğrenci alacak okullara girecek. Yüzde 90'ı, ikametgahına en yakın okula yerleştirilecek" dedi.

LGS’ye herkes kendi okulunda girmeyebilir’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN