• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

' tehdidinde Türkiye kilit noktada'

Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO’nun destek için Türkiye’de ciddi bir mevcudiyeti olduğuna dikkat çekerek, “Tüm müttefiklere Türkiye’ye daha fazla destek sağlamaları konusunda çağrıda bulunuyorum” dedi

'DEAŞ tehdidinde Türkiye kilit noktada'

16.04.2018, 00:00 Güncelleme Tarihi: 16.04.2018, 00:21

Türkiye'nin terörle mücadelesi konusunda bugüne kadar sessiz kalan NATO'dan şaşırtan bir açıklama geldi. NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, bugün Türkiye'ye gerçekleştireceği ziyaret öncesinde Brüksel'deki NATO karargahında açıklamalarda bulundu. Ziyaret kapsamında görüşülecek olan Zeytin Dalı Harekatı, terörle mücadele, Suriye, Doğu Guta gibi birçok kritik konuya ilişkin açıklamalarda bulunan Stoltenberg, Türkiye'nin NATO için değerli ve stratejik öneme sahip bir müttefik olduğunu vurguladı.
"Türkiye'nin Irak ve Suriye sınırlarına yakın yerlerde sağladığı altyapı, terör örgütü DEAŞ'la mücadelede kilit rol oynamıştır" diyen Stoltenberg, "Türkiye, NATO müttefiklerinin ve DEAŞ'a karşı Uluslararası Koalisyon'un çabalarına büyük katkı sağlamış ve çok önemli bir rol üstlenmiştir" diye konuştu.

"KAYGILARI ANLIYORUZ"

Türkiye'nin meşru güvenlik kaygıları olduğunu kabul ettiklerini söyleyen Stoltenberg, "Müttefikler arasında en fazla terör saldırısına maruz kalan Türkiye'nin bu tehditleri bertaraf etmesi gerektiğini anlıyoruz. Diğer yandan, Türkiye'nin Zeytin Dalı Harekatı kapsamında benimsediği şeffaf tutumu da memnuniyetle karşılıyoruz. Türkiye, operasyonun askeri boyutu ve insani yardımlar konusunda NATO'yu birçok kez bilgilendirdi" dedi.

ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK

Türkiye ziyaretinin temel amacı Temmuz ayında Brüksel'de düzenlenecek NATO Zirvesi'ne hazırlık yapmak olduğunu söyleyen Stoltenberg, "2014 yılında göreve başladığımdan bu yana Türkiye'ye birçok ziyaret düzenledim. Ziyaretimde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ve Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli'yle görüşeceğim" dedi.

'DEAŞ tehdidinde Türkiye kilit noktada' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.