• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Papaz kaçamadı!

Papaz kaçamadı!

17.04.2018, 00:45 Güncelleme Tarihi: 17.04.2018,00:55

, Brunson’un eşi, manevi oğlu olan ’lı Mehmet Ö. ve Agit isimli PKK’lı yardımcısı ile Suruç, Nusaybin ve Kobani sınırındaki fotoğraflarını manşetinden yayınlamıştı. Bu fotoğraflar üzerine Brunson, dünkü duruşmada ziyaretlerini kabul etmek zorunda kaldı

METİN BURMALI

İzmir'de, terör örgütleri FETÖ ile PKK adına suç işlediği ve casusluk iddiasıyla 35 yıl hapis cezası istenen ABD'li din adamı Andrew Craig Brunson'un yargılanmasına Aliağa Şakran Cezaevi'ndeki duruşma salonunda başlandı. Suçlamaları reddeden Brunson, Yeni Asır'ın fotoğraflarıyla ortaya koyduğu esrarengiz Suruç ve Güneydoğu ziyaretlerini kabul etmek zorunda kaldı.
Ancak Brunson, bu seyahatleri ajanlık için değil, Hristiyanlığı anlatmak için yaptığını iddia etti.
Brunson, 15 Temmuz'daki FETÖ'cü hain darbe girişimiyle ilgili ABD'li bir askere gönderdiği ve "Olaylar daha da kötüye gidecek.
Sonunda biz kazanacağız" dediği mesajla ilgili de açıklama yapmakta zorlandı.

SIKI GÜVENLİK ÖNLEMLERİ

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen duruşmaya tutuklu sanık Brunson ve avukatı katıldı. Yabancı basın mensuplarının da ilgi gösterdiği duruşmayı, Brunson'un eşi Norine Brunson, Kuzey Carolina Senatörü Thom Tillis ile Uluslararası İnanç Özgürlüğünden Sorumlu ABD'li Büyükelçi Samuel Brownback ve kilise görevlileri de takip etti. Duruşma sırasında ve öncesinde geniş güvenlik önlemleri alındı. Drone ve ısıya duyarlı kamerası bulunan Skyranger ile havadan da kontrol yapıldı.

35 YIL HAPSİ İSTENİYOR

"Örgüte üye olmamakla birlikte örgüt adına suç işlediği" gerekçesiyle 15 yıla kadar, "Devletin güvenliği bakımından niteliği itibarıyla gizli kalması gereken bilgileri siyasal ve askeri casusluk maksadıyla temin etmek" suçlamasından 20 yıla kadar hapis cezası talebiyle yargılanan Brunson, ilk savunmasını yaptı.

TÜRKÇE SAVUNMA YAPTI

Daha önce ifadelerini İngilizce konuşarak veren Brunson, mahkemede savunmasını Türkçe yaptı. Brunson, 6 saat süren duruşmada tüm suçlamaları reddetti. Teknik incelemede Brunson'un FETÖ'nün firari sözde Ege İmamı Bekir Baz ile birbirlerine çok yakın yerde 293 kez GSM sinyali ortaya çıkmıştı. Brunson buna rağmen Baz'la ve FETÖ'yle ilişkisini reddetti.
Brunson'un görüştüğü ABD'li askere FETÖ'nün darbe girişimi sonrası 21 Temmuz'da gönderdiği mesajdaki "Türkleri sallayacak bazı olayları bekliyorduk. İsa'ya dönmek için gerekli koşullar oluştu. Darbe teşebbüsü bir şoktu. Birçok Türk geçmişte de olduğu gibi askeriyeye güvendi ancak bu sefer çok geçti. Ve darbe teşebbüsünden sonra bu başka bir sallama. Sanırım olaylar daha da kötüye gidecek. Sonunda biz kazanacağız" ifadelerini açıklamakta zorluk çekti.
Mesajın çevirisinin eksik ve yanlış olduğunu iddia eden Brunson, "Ben siyasetten bahsetmiyorum. Ruhsal bir şey bu. İnsanlar zorlandığında, sarsıntı yaşadığında Tanrı mucizeler yapabilir. Bir Rus uçağı düşürülmüştü, ekonomik sorunlar oldu Türkiye'de. Sarsıntıdan bunları kastettim. En sonunda Tanrı mucizeler yapacak Türkiye'de ve görkemini gösterecek. 'Sonuçta biz kazanacağız' dedim. Kutsal kitapta her kötü durumu Tanrı iyiye dönüştürüyor. O zaman biz kazanıyoruz. Darbe başarısız olduğunda üzüntü duyduğumu hiç söylemedim" dedi.

AĞLAYIP FENALIK GEÇİRDİ

Davada öğle arasından sonra savunmasını yapmaya devam eden Brunson, bir anda ağlamaya başladı. Kısa süreli fenalık geçiren Brunson, yerine oturdu. Bir süre dinlenen Brunson, mahkeme başkanının isterse devam etmeyebileceği yönündeki sözüne karşılık, "Sorun Şakran'da değil. Benim kafamda. Tek kişilik odada kalıyorum.
Psikolojim bozuldu. Psikiyatri ilaçları kullanıyorum. Yeniden Buca Kırıklar Cezaevi'ne nakledilmek istiyorum" dedi. Mahkeme başkanı da talebini değerlendirmeye alacaklarını söyledi. Duruşmada gizli tanıklar da ifade verdi.

HRİSTİYANLIĞI ANLATMAK İÇİN ORADAYDIM

Terör örgütü PKK ile de irtibatı olmadığını, PKK'lıların yurtdışına çıkışına yardım etmediğini ileri süren Brunson, Yeni Asır'ın fotoğraflarıyla ortaya koyduğu Suruç ve Güneydoğu'ya sık sık yaptığı esrarengiz ziyaretleri ise inkar edemedi. Ancak bu ziyaretlerde amacının ajanlık değil, Hristiyanlığı anlatmak olduğunu iddia eden Brunson, "Suriye'de İsa'yı Müslümanlara anlatmak yasaktı. Şimdi onlar Türkiye'de oldukları için bu bir fırsattı, o yüzden oraya gittik" dedi. Brunson, hakimin "Suruç patlamasında orada mıydın?" şeklindeki sorusuna ise, "Hayır, değildim. Benim son gidişim Haziran sonunda" diye cevap verdi.

TANER KILIÇ İLE GÖRÜŞTÜĞÜNÜ KABUL ETTİ

İddianamede Brunson'ın soruşturması çerçevesinde tutuklanan ve FETÖ'nün yayın organı Zaman'ın genel yayın yönetmeni yardımcısının kız kardeşiyle evli olan Uluslararası Af Örgütü Türkiye Şubesi Başkanı Taner Kılıç ile görüşmeler yaparak strateji belirlediği iddia edilmişti.
Brunson, Kılıç ile telefonda görüşmeler yaptığını kabul etti ancak bu görüşmeleri avukat bulmak amacıyla yaptığını öne sürdü.

GİZLİ TOPLANTILARDA BEYİN YIKIYORLARDI

Duruşmaya SEGBİS ile bağlanan gizli tanık Dua ise, Brunson'un Güneydoğu'daki benzin istasyonları çalışanları, demiryolları çalışanları listeleri ve irtibata geçilecek askerlerin listesi gibi bilgileri elde eden kişilerle bilgi alışverişinde bulunduğunu iddia etti. Gizli tanık Dua, casusluk faaliyeti yürüten kişilerin de benzin istasyonlarına 'Anket yapıyoruz' diyerek gittiklerini, buradaki çalışanlara sorular sorup bu bilgileri irtibatlı oldukları kişilere ilettiklerini öne sürdü. Brunson'un her hafta Cuma günü Amerikan askerleri ile yapılan toplantıya katıldığını da ileri süren gizli tanık, İzmir Protestan Kilisesi'nin pastörü Fikret Böcek tarafından Konak'taki bir otelde organize edilen toplantılara Brunson'un da katıldığını, bu toplantıların kilise toplantısı görünümünde daha çok beyin yıkama faaliyeti yürütüldüğünü ifade etti

BÜYÜKELÇİ'DEN TEHDİT GİBİ AÇIKLAMA

Sanık Brunson, daha sonra savunmasını sürdürdü. Duruşma devam ederken, davayı takip etmek için İzmir'e gelen ABD'li senatör Tom Tillis ile ABD'nin Uluslararası İnanç Özgürlüğünden Sorumlu Büyükelçisi Samuel Brawnback, salondan çıktı. Dışarıda basın mensuplarına açıklama yapan Brownback, Brunson'un tutuklu kaldığı müddetçe ABD ile Türkiye arasındaki ilişkinin baskı altına girmesinin muhtemel olduğunu belirtti.

İLERLEME ZOR OLACAK

Mahkeme sürdüğü sırada yaptığı açıklamada üstü kapalı bir tehditte bulunan Brownback, "ABD, Türkiye ile olan ilişkilerimizi derinden önemsiyor. Andrew Brunson tutuklu olduğu sürece bu ilişkinin ilerlemesi zor olacak" diye konuştu.
Senatör Tillis ise yabancı gazetecinin Menbiç konusu ile bu dava arasında anlaşma olup olmadığı sorusuna, anlaşma olmadığı yönünde yanıt verdi.

DURUŞMA ERTELENDİ

Gizli tanık Göktaşı ise, Brunson'un PKK yanlısı teröristleri kilisede barındırdığını söyledi. Kilisede Kürtlere özel ilgi gösterildiğini söyleyen Göktaşı ise, "Biz ceza alırdık, Kürtler almazdı. Sık sık PKK yanlılarının propagandası yapmasına izin verirdi.
Ama Türkler konuştuğu zaman 'Burada siyaset konuşulmaz' diye uyarırdı" dedi.
Mahkeme heyeti, Brunson'un tutukluluk halinin devamına karar vererek duruşmayı 7 Mayıs'a erteledi. Brunson kararın ardından eşine ingilizce 'Seni Seviyorum' diyerek ağladı.

Papaz kaçamadı! haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN