• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kore’den mesajı

Kore’den Kanal İstanbul mesajı

02.05.2018, 10:49 Güncelleme Tarihi: 03.05.2018, 00:30

Özbekistan temaslarının ardından ’ye geçen Cumhurbaşkanı Erdoğan başkent Seul’de Devlet Başkanı Moon Jae-in ile görüştü. Güney Kore’nin Türkiye’de çok sayıda mega projede yer aldığını belirten Erdoğan, “ projesinde Kore’nin de yer alması bizim için iftihar vesilesi” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan ziyaretin ardından geldiği Güney Kore'de başkent Seul'de Devlet Başkanı Moon Jae-in tarafından Mavi Saray'da resmi törenle karşılandı.

Yağışlı hava nedeniyle içerde yapılan tören salonuna Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, Güney Kore Devlet Başkanı Moon ve eşi Kim Jung-sook ile beraber geldi.

Törende Güney Kore Devlet Başkanı Moon'un İstiklal Marşı okunduğu sırada asker selamı vermesi dikkat çekti. Cumhurbaşkanlığı Sarayı'nda Erdoğan ile Güney Kore Devlet Başkanı Moon yaklaşık 1 saat süren başbaşa görüşme gerçekleştirdi. Ardından heyetler arası görüşmelere başkanlık eden iki lider, toplantının basına açık kısmında konuştu.

KARARLILIK DEVAM

Güney Kore ve Kuzey Kore arasında yapılan görüşmelerin dünya barışına ciddi katkısı olacağını söyleyen ve bu konuda iki lideri tebrik eden Erdoğan, tarihi nitelikteki Kore Yarımadası'nda barış adımları atılmasından duyduğu memnuniyeti ifade etti.
Erdoğan, "Dünyadaki korkuları, endişeleri ortadan kaldıran bir görüşme olmuştur. Temenni ediyoruz ki bu kararlılık bundan sonra da aynen devam eder" ifadesini kullandı. Bu süreçte Kuzey Kore'nin farklı ülkelerle de görüşmelerini devam ettirmesinin çok daha olumlu sonuçlar doğuracağını kaydeden Erdoğan, "Türkiye olarak, bu konuda üzerimize düşen görev neyse yapmaya hazırız" dedi.

Moon ve Kore halkı tarafından kendisine gösterilen sıcak misafirperperlik dolayısıyla takdirlerini dile getiren Erdoğan, Devlet Başkanı Moon'u Türkiye'ye davet etti.
Erdoğan, Güney Kore Devlet Başkanı Moon Jae-in ile görüşmesi öncesinde yaptığı açıklamada da, Türkiye'de çok sayıda mega projede Güney Kore'nin yer aldığına dikkati çekerek, "Bunların sonuncusu dünyanın en uzun asma köprüsü olacak olan Çanakkale 1915 Köprüsü'dür.
Burada yer almanız bizleri mutlu etmiştir. Şimdi ise Kanal İstanbul Projemiz var ki, bu projenin içerisinde özellikle Kore'nin yer alması bizler için ayrı bir iftihar vesilesi olacak" dedi.

BEYAZ ELDİVEN TAKIP TÜTSÜ YAKTI

Başkent Seul'deki Ulusal Mezarlığa çelenk bırakan Cumhurbaşkanı Erdoğan, ardından tütsü yakıp ölenler anısına saygı duruşunda bulundu. Törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve beraberindeki Güney Koreli heyet de beyaz eldiven taktı. Erdoğan, anı defterini de imzaladı.

Kore’den Kanal İstanbul mesajı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN