• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Kumpasın savcısına 8 yıl hapis cezası az'

‘Kumpasın savcısına 8 yıl hapis cezası az'

04.05.2018, 00:42

İzmir merkezli davasının savcısı hakkında 8 yıl hapis istendiğini söyleyen davanın mağdurlarından “Bu kumpasta yer alan polisler müebbetle yargılanırken savcı hakkında sadece 8 yıl istenmesi komik” dedi

ERHAN GÜLENÇ

FETÖ'nün devleti ve Türk Silahlı Kuvvetlerini ele geçirmek için İzmir merkezli kurguladığı Askeri Casusluk Davası kumpasının Savcısı Zafer Kılınç, 11 Mayıs'ta hakim karşısına çıkacak. FETÖ'nün en büyük kumpas davalarından birinin savcısı olan Kılınç için açılan davada istenen hapis cezası miktarı ise dikkat çekti.

ÖZ'DEN BİLE ÖNEMLİ

Kılınç, hakkında Karşıyaka Cumhuriyet Başsavcılığı'nca açılan davada, "yetkiyi zincirleme kötüye kullanmak", "özel hayatın gizliliğini zincirleme ihlal ve ifşa", "hakaret" gibi suçlardan 8 yıla kadar hapis cezası istendiğini belirten kumpas mağdurlarından Emekli İstihbarat Albay Coşkun Başbuğ, "Bu kumpasta yer alan polisler bile müebbet hapisle yargılanırken, davanın savcısı hakkında sadece 8 yıl hapis istenmesi çok komik" dedi.
Başbuğ, "Kılınç, FETÖ için Zekeriya Öz'den bile daha önemli. Kendisi ve ailesinde ByLock da çıkan Kılınç'ın da FETÖ/ PDY silahlı terör örgütü yöneticisi olma, 'Anayasal düzeni ortadan kaldırmaya teşebbüs', 'Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ni ortadan kaldırmaya veya görevini yapmasını engellemeye teşebbüs' gibi suçlardan yargılanması gerekiyor. Bu istenen ceza çok düşük.
Bu sanık, itirafçı olup alacağı çok az cezayla yarın öbür gün elini kolunu sallayarak gezebilir. Ben de Ankara'daki duruşmaya giderek davaya katılmak için başvuracağım" dedi.

HEDEF CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN'DI

Kumpas davasında, kendisi üzerinden MİT Müsteşarı Hakan Fidan ve arkasından dönemin Başbakanı olan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın hedef alındığını belirten Coşkun Başbuğ, "Bu savcı ben tutuklanınca telefonumda kayıtlı olan 30-40 MİT'çi arkadaşımı davaya dahil etti. Savcı bu MİT mensuplarının ifadelerini alacak onların üzerinden de Hakan Fidan'ı çağıracaktı. Onun üzerinden de hedef Erdoğan'a ulaşmaktı.
Bu bilgileri o dönem hapishanede ziyaretime gelen Emniyet mensuplarına anlattım. Bu süreçte MİT elemanlarının ifadesinin ancak Başbakan onayıyla alınabileceğine dair kanun çıkarıldı. Bu plan da ellerinde patladı" dedi.

‘Kumpasın savcısına 8 yıl hapis cezası az' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN