• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İyi ki varsın Türkiye

İyi ki varsın Türkiye

18.05.2018, 00:54

Filistinli ve ailesi, ülkesine verdiği destek için Türkiye’ye teşekkür etti. Katliamlara bir tek Türkiye’nin dur dediğine dikkat çeken Mohamed, “Dünyanın en gaddar düşmanına karşı mücadele ediyoruz. Türkiye’nin desteğiyle Filistin yalnız hissetmiyor” dedi

NİDA ALADAĞ

Filistin'de gazetecilik yapan Mohamed Abu Taqieh Ege Üniversitesi Gazetecilik Bölümü'nde yüksek lisans yapmak için eşi Eman Taqieh ile birlikte bir yıl önce Türkiye'ye geldi. Sarah ismindeki kızları da İzmir'de dünyaya gelen çift İsrail kuşatmasında yaşadıklarını Yeni Asır'a anlattı. Ailesinin diğer üyelerinin Gazze'de yaşadığını söyleyen Mohamed, "İsrail askerleri silahsız sivillere ateş açıyor. Taşla sopayla kendisini savunmaya çalışan bir milletin üzerine bombalar yağdırıyorlar. İsrail, çocuk, kadın demeden sayısız insanı katletti. Bütün dünya buna seyirci kalıyor" diye konuştu.

Kudüs'ün bütün Müslüman ülkelerin meselesi olduğunu belirten Mohamed, "Dünyanın en gaddar düşmanına karşı tek başımıza mücadele ediyoruz. Bizim için Türkiye'nin desteğinin anlamı çok büyük. Bize destek veren Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın attığı adımları görüyoruz. Türkiye'nin desteğiyle Filistin yalnız hissetmiyor. Türkiye sayesinde bizi düşünen birileri var diyoruz" şeklinde konuştu.

HAYATLARI SÖNDÜRDÜLER

İsrail'in zulmünün her geçen gün arttığına vurgu yapan Mohamed, "İsrail'in zalimliği her geçen gün artıyor. İsrail askerleri savunmasız insanlara ateş açıyor. Mesele topluluğu dağıtmak olsa biber gazı ve su kullanılır. Fakat amaç bu değil, sadistlik. Her gün onlarca çocuğun hayatı sönüyor" dedi.
İsrail'in 2014 yılında Gazze'ye düzenlediği operasyonda yüzlerce Filistinlinin evlerinde öldürüldüğüne dikkat çeken Mohamed, şöyle devam etti:

"2014'te hayatım boyunca unutamayacağım bir Ramazan Ayı yaşadım. Tam 52 gün sokaklardaydım. Gazetecilik yapıyordum. Gece sahur yaptıktan sonra çıkıyorduk ve geri dönebilecek miyiz bilmiyorduk. Gazetemize bomba atıldı ve ofis kullanılmaz hale geldi. İnternet erişimi kesildi. Fotoğraf makinelerimiz ve bilgisayarlar kullanılmaz hale geldi. Bin 462 Filistinli şehit oldu. Bunlardan 550'si çocuktu."

MAVİ MARMARA'YI UNUTMAYACAĞIZ'

31 Mayıs 2010'da İnsani Yardım Vakfı tarafından organize edilen ve İsrail ablukasındaki Gazze'ye yardım götürmek üzere yola çıkan Mavi Marmara'yı Gazze'de bekleyenler arasında olduğunu belirten Mohamed, "O yıl üniversite 3. sınıf öğrencisiydim ve aynı zamanda gazetecilik yapıyordum. Yardım ulaştığında haberini yapmak üzere gazeteci olarak oradaydım. Günler geçti ama Mavi Marmara gelmedi. Sonra İsrail ordusunun gemiyi ele geçirdiğini öğrendik. Bize umut getirmek için yola çıkan 9 Türk şehidini asla unutmayacağız" ifadelerini kullandı.

İyi ki varsın Türkiye haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN