• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

CHP kaynıyor

CHP kaynıyor

21.05.2018, 23:27 Güncelleme Tarihi: 22.05.2018,10:28

CHP'de Millet İttifakı nedeniyle ön seçimi rafa kaldıran ve aday listesini neredeyse tek başına yapan Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun aday listesi partide isyana yol açtı. PM'de Erdal Aksünger'in de aralarında olduğu bazı isimlerin tepkisine Kılıçdaroğlu, "Hangi listeyi getirsek tepki olacaktı" dedi. Sosyal medyadan açıklama yapan Aksünger, "CHP'nin listesini çok anti demokratik görüyorum. Liyakat ne yazık ki tecelli etmedi. Gerçekten üzüntü verici" yorumunu yaptı.

ÖZKAN İZMİR'E GERİ ALINDI

İzmir'de CHP'nin mevcut İzmir milletvekillerinden Zekeriya Temizel, Zeynep Altıok, Ali Yiğit, Musa Çam ve Mustafa Balbay listeye giremedi.
Liste dışı kalan Balbay, "Mücadeleme bütün inancım ve enerjimle devam edeceğim" dedi. Ali Yiğit ise "Genel Başkan ve MYK böyle uygun gördü" demekle yetindi. PM'ye sunulan listede İstanbul'da yer alan genel başkan yardımcısı İzmir Milletvekili Tuncay Özkan ise son anda tekrar İzmir 1. bölge 1. sıraya kaydırıldı.

YAKINLIK İLİŞKİLERİ

1 Kasım seçiminde girdiği ön seçimden 7'nci sırada çıkan ve seçilen Murat Bakan'ın Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Bülent Tezcan'a yakınlığı nedeniyle üst sıralarda yer aldığı ileri sürüldü. Parti Meclisi üyesi Sevda Erdan Kılıç'ın da Bülent Tezcan'a yakınlığı nedeniyle 2'nci bölgede 5'inci sıradan aday gösterildiği öne sürüldü. İzmir listesinde 'ithal' adaylar arasında Ergenekon soruşturmaları sonucu tutuklanan, 41 ay cezaevinde kaldıktan sonra ordudan ayrılan, Parti Meclisi üyesi Mehmet Ali Çelebi, İzmir 1'inci bölge 5'inci sıradan aday gösterildi. Diplomat Ahmet Ünal Çeviköz de 2'nci bölge 2'nci sırada yer aldı. DİSK eski Genel Başkanı Kani Beko'nun 1'inci bölge 4'üncü sıradan adaylığı ile liste dışı kalan Musa Çam'ın üzgün olduğu belirtildi.

KADINLAR GERİLERDE

CHP İzmir'de seçilebilecek sıralarda yalnızca Selin Sayek Böke ile Sevda Erdan Kılıç'a yer verildi. 1'inci bölge 10'uncu sıraya Nilay Kökkılıç ile 11'inci sıraya Ezgi Deniz Urunga, 2'nci bölgede ise Ebru Okay 13'üncü sıraya yazıldı. Kadın Adayları Destekleme Derneği (Kader) İzmir Şube Başkanı Nuriye Çelik, "Bu kabul edilebilir bir durum değil. Kadınlar çok kızgın. CHP için 'Bu kadın kollarını kapatalım' tarzında fikirler var" diye konuştu.
İzmir Kadın Kuruluşları Birliği Başkanı Tülin Kesiktaş Eraslan ise, bunun sosyal demokrat anlayışa sığmadığını dile getirerek, "Geçmiş dönemlerde de aynı şey oldu. Kadınlar üzerinde de stratejik davranmaları gerekirdi" yorumunu yaptı.

İL BAŞKANLARI KIRGIN

CHP İzmir İl eski Başkanı Bedri Serter ile Ali Engin de listede yer aldı. İzmir 2'nci bölge 7'nci sırada yer alan Serter, "14 ay il başkanlığı yaptım.
Kongreler oldu ve hepsi çok sağlıklı geçti. Daha yukarıda bir sıra bekliyordum" diye konuştu. Bir önceki seçimde 8'inci sıradan aday gösterilen Ali Engin ise 1 sıra daha geriledi. Engin, "Parti için çalışacağız, sıramız önemli değil" dedi.

CHP kaynıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN