• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İnce’nin hedef yaptığı komutan ‘apoletleriyle’ Kandil’e yürüyor

İnce’nin hedef yaptığı komutan ‘apoletleriyle’ Kandil’e yürüyor

05.06.2018, 23:20

Cumhurbaşkanı adayı Muharrem İnce'nin "apoletlerini sökmekle" tehdit ettiği Afrin kahramanı 2'nci Ordu Komutanı Korgeneral İsmail Metin Temel, Fırat Kalkanı ve Zeytin Dalı Harekatı'nın ardından şimdi de Kandil'e Türk bayrağını dikmek için harekete geçti. Mart ayından bu yana devam eden Kuzey Irak operasyonları Korgeneral Metin Temel'in komuta ettiği 2'nci Ordu'nun sorumluluk bölgesinde gerçekleştiriliyor. Muharrem İnce'nin "apoletlerini sökeceğim" dediği Temel Paşa, apoletleri ve emrindeki Mehmetçiklerle birlikte Kandil'in dibine kadar ilerledi. Temel Paşa'nın emir komutasındaki birliklerin kısa süre içinde Kandil'i de terörden temizlemesi bekleniyor. Irak'ın kuzeyindeki operasyonlarda şu ana kadar 27 kilometre derinliğe inilerek genişçe bir alan tampon bölge haline getirildi. Bölgede 11 üs bölgesi de oluşturuldu. Ayrıca Türkiye'nin yeni nesil silahı Bayraktar SİHA ve diğer İHA'lar için ayrı bir üs yapıldığı belirtiliyor.

İLK KEZ KALICI OLUNACAK

Türk askeri Irak'ın kuzeyine ilk sınır ötesi harekatı 25 Mayıs 1983 yılında yaptı. Daha sonraki yıllarda da yoğun şekilde sınır ötesine harekatlar yapıldı.
Kandil'e yönelik düzenlenen kara harekatları sonrası Mehmetçik geri çekildi. Şu an devam eden operasyonlarda ise düz ovada tampon bölge oluşturuldu. Kurulan üs bölgeleriyle Mehmetçik sınır ötesinde kalıcı hale geliyor. Kandil'in de terörden temizlenmesiyle Türkiye yıllar sonra ilk defa bölgede kalıcı bir sınır ötesi tampon oluşturmuş olacak.

AHMET TOPAL

İnce’nin hedef yaptığı komutan ‘apoletleriyle’ Kandil’e yürüyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN