• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Enerjide tarihi köprü

Enerjide tarihi köprü

12.06.2018, 18:20 Güncelleme Tarihi: 13.06.2018,00:23

‘Enerjinin İpek Yolu’ olarak adlandırılan projenin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bölge için tarihi bir adım attık. Şimdi sırada yeni projeler var. rotası üzerindeki ülkelerin refahına katkı verecek” dedi

Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı Projesi'nin (TANAP) açılışı, Türkiye'de gazın dağıtımının başlayacağı ilk nokta olan Eskişehir Kompresör ve Ölçüm İstasyonu'nda gerçekleşti. Seyit Gazi ilçesinde Aksaklı Mahallesi'nde düzenlenen törene Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın yanı sıra Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Sırbistan Devlet Başkanı Aleksandar Vucic, Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko ve KKTC Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Azerbaycan'ın petrol şirketi SOCAR ve TANAP Yönetim Kurulu Başkanı Rövnag Abdullayev, paydaş ülkelerin enerji bakanları, enerji şirketlerinin yöneticileri ve üst düzey bürokratlar da iştirak etti.
Erdoğan, tören öncesinde Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev ve Sırbistan Devlet Başkanı Vucic ile ikili ve üçlü görüşmeler yaptı.

İŞBİRLİĞİNİN NİŞANESİ

Törende yaptığı konuşmada bu açılışla bölge ülkeleri için tarihi bir adım atıldığını vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:
Bugün, bölgemiz ve ülkelerimiz için tarihi bir adım atıyoruz. Güney gaz koridorunun bel kemiği olan, enerjinin 'İpek Yolu' olarak tanımladığımız Trans Anadolu Doğalgaz Boru Hattı'nın açılışını gerçekleştiriyoruz.
Siz dostlarımı, böylesine stratejik bir projenin açılışı vesilesiyle Eskişehir'de misafir etmekten şahsım ve milletim adına büyük bir memnuniyet duyuyorum. Bu devasa projenin, planlanan tarihten önce hayata geçirilmesinde emeği olanları gönülden kutluyorum.

YENİ HİKAYELER YAZACAĞIZ

Bu projenin gerçekleşmesi her şeyden önce Türkiye ve Azerbaycan arasındaki karşılıklı güvene dayalı ilişkiler sayesinde mümkün olmuştur. Ayrıca üretici, transit ve tüketici ülkelerle şirketler arasındaki uyum ve anlayış birliği de sürecin hızlandırılmasına katkı sağlamıştır. Bu açıdan TANAP aynı zamanda çok taraflı işbirliğinin de nişanesidir.
Enerjiyi çatışma değil işbirliği zemini olarak gören anlayışımız, TANAP sayesinde bir kez daha ete kemiğe bürünmüştür. Bundan dolayı özellikle İlham Aliyev kardeşime çok çok teşekkür ediyorum. TANAP ile Hazar gazı, ilk kez Avrupa'ya ulaşmış oluyor. Bölge için tarihi bir adım attık. Şimdi sırada büyük hedefler yeni projeler var. Şimdi önümüzde buradan aldığımız ilhamla yeni başarı hikayeleri yazmak var. TANAP rotası üzerindeki ülkelerin refahına katkı verecek.

BU PROJE KARDEŞLİĞE YATIRIMDIR

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, TANAP ile maddi yatırımın çok ötesinde bir değere sahip yüzyılın en önemli projelerinden birinin açılışının gerçekleştirildiğini belirterek, "TANAP, aynı zamanda kardeşliğe yatırımdır.
İki devlet bir millet ülküsünün sınırları aşarak yeni coğrafyalara, yeni insanlara ulaşmasıdır. İki ülke arasındaki hakiki dostluğun geleceğe bırakacağı en büyük mirastır" dedi.

Türk-Azeri kardeşliğinin yeni sembolü enerjinin ipek yolu projesinin açılışıyla tarihi bir gün yaşadıklarını söyleyen Albayrak, şöyle konuştu:

Bugün bölgesel enerji arzına nefes aldıracak modern bir enerji destanının yazılışına şahit oluyoruz. Türkiye, Azerbaycan ve Gürcistan arasında kurulan bölgesel işbirliği, yeni kıtalara ulaşarak küresel işbirliğine dönüşüyor. TANAP istikrarın, güçlü liderlik ve vizyonun projesidir. Sayın Cumhurbaşkanımız ve Sayın Aliyev'in kararlı duruşlarının göstergesidir. Türkiye ve Azerbaycan'ın izlediği aktif enerji politikalarının yansımasıdır.
Enerjinin İpek Yolu, Türkiye'nin ve ulaştığı bütün ülkelerin enerji arz güvenliğine büyük katkılar sağlayacak. Türkiye'nin de enerjideki anahtar ülke konumumuzu pekiştirecektir. Bütün tarafların bölgesel ve küresel huzurun kazanacağı ender projelerden biri olacak.

"TÜRKİYE'NİN GÜCÜ BİZİM GÜCÜMÜZ"

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Türkiyenin gücünün Azerbaycan'ın gücü olduğunu söyleyerek, "TANAP Türkiye ve Azerbaycan'ın zaferidir. 21. asrın enerji tarihini birlikte yazıyoruz" dedi. Aliyev, 2 yıl içerisinde Türkiye'den gazı Avrupa'ya taşıyacak TAP projesinin de tamamlanacağını söyledi. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko ise TANAP'ın bölgede verimli işbirliği ve tedarikin çeşitlendirilmesi açısından atılmış önemli bir adım olduğuna değinerek, "Artık bağımlılık sona eriyor" dedi. Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic de projesle önemli bir stratejik bağlantının oluştuğunu söyleyerek, "Güney doğu Avrupa'da büyük bir adım atmış oluyoruz" ifadelerini kullandı.

YILLIK KAPASİTESİ 16 MİLYAR METREKÜP

Tarihi proje Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı (TANAP) Türkiye'nin enerji arz güvenliğine önemli katkılar sağlayacak. Yıllık toplam kapasitesi 16 milyar metreküp olacak TANAP, 6 milyar metreküp doğalgazı Türkiye'ye, 10 milyar metreküp doğalgazı ise Avrupa'ya taşıyacak.

20 İLDEN GEÇECEK

Dev proje ile Azerbaycan'ın Hazar Denizi'ndeki Şah Deniz 2 Gaz Sahası ve Hazar Denizi'nin güneyindeki diğer sahalarda üretilen doğalgazın öncelikle Türkiye'ye aktarılması planlanıyor.
Türkiye üzerinden Avrupa'ya taşınacak doğalgaz hattı 20 ilden geçecek. Türkiye-Gürcistan sınırında Ardahan Posof Türkgözü köyünden başlayacak TANAP, Ardahan, Kars, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane, Giresun, Sivas, Yozgat, Kırşehir, Kırıkkale, Ankara, Eskişehir, Bilecik, Kütahya, Bursa, Balıkesir, Çanakkale, Tekirdağ ve Edirne olmak üzere 20 ilden geçecek.
TANAP'ın son durağı Edirne İpsala olacak. Bu noktadan sonra hat, Avrupa'ya doğalgaz aktaracak olan TAP Doğal Gaz Boru Hattı'na bağlanacak. TANAP, 19 kilometresi Marmara geçişi olmak üzere bin 850 kilometrelik ana hat ile Türkiye'deki çıkış noktalarına olan bağlantı hatlarının işletmesinde kullanılmak üzere, 7 kompresör, 4 ölçüm, 11 pig, 49 blok vana istasyonları ve Türkiye'deki ulusal doğalgaz şebekesini beslemek üzere 2 gaz çıkış istasyonu yer alacak.

Enerjide tarihi köprü haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN