• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Pensilvanya’ya telefonu

Pensilvanya’ya 15 Temmuz telefonu

23.06.2018, 23:17

FETÖ’nün darbe girişimi sırasında çevresindeki arazide bulunan cep telefonlarından ikisinin, örgütün sivil imamları ve Hakan Çiçek’e ait olduğu belirlendi. Çiçek’in telefonunda darbe girişimi sırasında Pensilvanya ile yaptığı görüşme çıktı

Fetullahçı Terör Örgütü'nün darbe girişimi sırasında Akıncı Üssü çevresindeki arazide bulunan cep telefonlarından ikisinin, örgütün sivil imamları Kemal Batmaz ve Hakan Çiçek'e ait olduğu belirlendi.

2 KİŞİYİ ARAMIŞ

Telefondaki incelemelerde Çiçek'in, darbe teşebbüsü tarih ve saatinde ABD'de Pensilvanya eyaletinde bulunan ve sanığın rehberinde "Eczacı Abdi" olarak kayıtlı kişiyle FaceTime üzerinden 3 dakika 51 saniye, hemen öncesinde örgütün tepe yöneticilerinden Cevdet Türkyolu'nun oğlu olduğu belirlenen Esat Türkyolu ile 35 saniyelik görüşme yaptığı, "Hkn Ada Avukat" olarak kayıtlı kişiyle de mesajlaştığı tespit edildi.

ÜÇÜ HAKAN ÇİÇEK'E AİT

15 Temmuz hain darbe girişiminin bastırılmasının ardından Ankara'da Akıncı Üssü ve çevresinde yapılan olay yeri incelemeleri sırasında bulunan dijital materyal incelenmek üzere Emniyet'e teslim edildi. Bilişim uzmanlarının 4 telefon ve SIM kartlar üzerinde yaptıkları incelemeye ilişkin rapor Akıncı Üssü darbe girişimi davasını gören Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi. Bu rapora göre cihazdan aranan numaralardan birinin Nermin Çiçek, üçünün ise Hakan Çiçek üzerine kayıtlı olmasından hareketle, cep telefonunun Hakan Çiçek'e ait olduğu belirlendi. Raporda Çiçek'in, örgüt elebaşı Gülen ile birlikte örgüt hiyerarşisinde üst düzey faaliyet gösterdiği anlaşılan "Eczacı Abdi" adlı kişi arasında, darbe teşebbüsü günü mesaj trafiği olduğu bildirildi.

MESAJ GÖNDERMİŞ

Çiçek'in, saat 20.49'da bu kişiye "Abim çok acil teli ver kendine" mesajı gönderdiği belirtilen raporda, şunlar kaydedildi: "Sanığın, 'Eczacı Abdi'den, örgüt lideri Fetullah Gülen ile anlık görüşme isteği olduğu tespit edilmiştir. Saat 20.49'da 'Ölüm kalım' şeklindeki mesaj gövde metninde, sanığın ülkemizde gerçekleştirilmeye çalışılan darbe teşebbüsünden örgüt lideri Gülen'i haberdar etmeye çalıştığı tespit edilmiştir. Saat 20.49'da 'Abi bozun nmz' şeklindeki mesajla sanığın o anda namazda olan örgüt üyelerinin namazlarını bozarak, örgüt liderinin kendisiyle telefonda görüşmesi gerektiğini istediği tespit edilmiştir."

Pensilvanya’ya 15 Temmuz telefonu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN