• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Beştepe’de ittifak buluşması

Beştepe’de ittifak buluşması

27.06.2018, 17:37 Güncelleme Tarihi: 28.06.2018, 00:43

Erdoğan ve lideri Bahçeli, 24 Haziran seçimlerinin ardından ilk kez bir araya geldi. ’nde seçim sonrası sürecin değerlendirildiği görüşmede Başbakan da hazır bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'yi Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde kabul etti. Erdoğan, önceki gün İstanbul'da katıldığı Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçiş süreciyle ilgili 6 saatlik değerlendirme toplantısının ardından MHP lideri Bahçeli ile görüştü. Basına kapalı gerçekleşen görüşme, 40 dakika sürdü.

GARANTÖR BAHÇELİ

Başbakan Binali Yıldırım'ın da hazır bulunduğu kabulde, MHP liderine partisinin Genel Başkan Yardımcıları Semih Yalçın, Celal Adan ve Mustafa Kalaycı eşlik etti.
Erdoğan görüşmede, Cumhur İttifakı'nın başarısından ve verdiği destekten dolayı Bahçeli'ye teşekkür etti. Seçim sonuçlarının tüm yönleri ile masaya yatırıldığı görüşmede iki lider, ittifakın sürmesi konusunda mutabık kaldı. İttifakın garantörünün MHP lideri olarak kendisi olduğunu söyleyen Bahçeli ise önümüzdeki süreçte ittifakın bozulmasına yönelik girişimler olacağına dikkat çekerek, bu tür çabalara ve oyunlara fırsat vermeyeceklerini ve 'her ne pahasına olursa olsun' ittifakı Meclis'te de koruyacaklarını kaydetti.

GÜÇLÜ UYUM DÖNEMİ

9 Temmuz'da gerçekleşecek yemin töreni öncesi yeni sisteme geçiş için yoğun mesai harcayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, önceki gün de İstanbul Tarabya'da kurmaylarıyla 6 saat süren bir zirve yapmıştı. Zirvede ofis ve kurulların çalışma şekli, bakanlıkların durumu, Başbakanlık'tan Beştepe'ye geçecek bürokratların sayısı konuları değerlendirmişti.
Erdoğan, zirvede bütün bu çalışmalara ilişkin Başbakan Binali Yıldırım, Adalet Bakanı Abdülhamit Gül, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Cevdet Yılmaz, Başdanışmanlarının da görüşlerini aldı ve sahadaki bilgileri topladı. Buna göre mevcut sistemde yaklaşık 65 kurul faaliyet gösterirken, yeni sistemle birlikte bunların 9 kurul altında dağıtılması öngörülüyor.
Erdoğan, Cuma günü yapılacak AK Parti MKYK ve MYK toplantılarında seçim sonuçlarını ayrıntılı bir şekilde değerlendirecek.

YENİ KADRO HAZIRLIĞI

Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçişle birlikte AK Parti kadroları da yeniden şekillenecek. Bu kapsamda Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın, AK Parti Olağan Büyük Kongresi'ni Ağustos ya da Eylül ayında toplaması ve yeni parti yönetimini seçmesi bekleniyor. Erdoğan'ın, milletvekili seçilen eski bakanları MKYK'ya alacağı konuşuluyor. Böylece Erdoğan'ın, Bakanlar Kurulu siyasilerden oluşmadığı için bu isimleri parti yönetimine kaydıracağı konuşuluyor.

Beştepe’de ittifak buluşması haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN