• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

mesaisi başlıyor

Yeni sistem mesaisi başlıyor

29.06.2018, 00:19 Güncelleme Tarihi: 29.06.2018,00:21

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni yönetim sisteminde nasıl bir ekonomi kadrosu ile çalışacağı merakla bekleniyor. İş dünyası ve piyasaların gözü yeni yönetimde. Gelecek yıl yapılacak yerel seçimler de dikkate alınarak kilit kadrolarda deneyimli isimler korunacak

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın kurmaylarıyla yeni sisteme ilişkin çalışması sürüyor. Meclis'te gerçekleştirilecek yemin töreni öncesi yeni sistemi hayata geçirecek uyum yasalarına ilişkin mesai İstanbul'da devam ediyor. AK Parti'nin kurduğu 5 uyum komisyonunun başkanları, ilgili bürokratlar, Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının da yer aldığı ekip yürütmede yeni dönem, Meclis'te yeni düzen, ekonomi kurumlarının yapılandırılması çalışmalarını sürdürüyor.

TECRÜBELİLER KALACAK

Anayasa değişikliğiyle uyumlu şekilde mevzuatlar ayıklanırken yeni sistem hızlı bir şekilde yaşama geçirilecek.
Yeni kabinede bakanlıkların oluşturulmasında geçmişteki gibi siyasi dengeler değil teknik yapı ön plana çıkacak. Yeni ekonomi yönetiminde seçimlere girmeyen Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, Maliye Bakanı Naci Ağbal ve Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci'nin görev alması beklenirken dümene kimin oturacağı konusunda nihai kararı Cumhurbaşkanı Erdoğan verecek.
Yeni sistemde ekonomi ekibinde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın danışmanlarından Hatice Karahan, Mustafa Varank, Yiğit Bulut, Cemil Ertem gibi isimlerin de etkin rol alması bekleniyor.
Bu isimlerin yanı sıra ekonomi yönetimine katılacak yeni yüzler devlet işleyişini öğreninceye kadar deneyimli isimlerle çalışacak.

OFİSLERDE DANIŞMAN AĞIRLIĞI

Yeni sistemde büyük önem taşıyan finans, yatırım, dijital dönüşüm ve insan kaynakları ofislerinde Cumhurbaşkanlığı danışmanlarının aktif rol üstlenmesi bekleniyor. Bugüne kadar Cumhurbaşkanı Erdoğan'la birebir çalışan danışmanların baktıkları alanlarla doğrudan ilgili olan ofislerde çalışmasının ekonomiye hız katacağı belirtiliyor. Baktıkları alanlarda koordinasyonu daha kolay sağlayacakları dikkate alınarak, sistem oturuncaya kadar koordinasyonu bu isimlerin sağlaması görüşü ön plana çıktı.
Ekonomi yönetimi yeni dönemde reel sektörü güçlendirme, gençlere destek, yatırımlara, kalkınma, büyük projelere ivme kazandırma, sosyal politikaları yaygınlaştırma ve yeni nesil atılımlara odaklanacak.

SİSTEMİN BÜTÇEYE ETKİSİ

Yeni dönemde ekonomi ajandasında seçim öncesi yaşama geçen düzenlemelerin bütçeye etkisinin sınırlanması, enflasyon, cari açığın aşağı çekilmesi öncelikli gündem olacak. Yeni dönemde yatırımlar hızlanacak, ekonominin çarkları kapsayıcı büyüme ile dönmeye devam edecek, enflasyon, cari açık gibi sorunlarda köklü çözüme gidilecek.

İLK KAPSAMLI DEĞERLENDİRME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Haziran seçimlerine ilişkin parti içindeki en kapsamlı değerlendirmesini bugün yapacak. AK Parti MYK ve ardından MKYK toplanarak tüm detayları masaya yatıracak. Erdoğan, daha sonra önümüzdeki döneme ilişkin mesajlarını da verecek. Tüm bu çalışmaları değerlendirip eksiklikler ve bunlara karşılık atılacak adımlar ile ilgili çalışma yapacak bir komisyon oluşturulması ve bunun da kapsamlı bir çalışma yapması planlanıyor.

HAZİNE VE MALİYE BAKANI KİM OLACAK?

Hazine ile Maliye'nin birleşmesinin ardından Hazine ve Maliye Bakanlığı kuruluyor. Bakanlık koltuğuna Mehmet Şimşek'in mi Naci Ağbal'ın mı yoksa dışarıdan başka bir ismin mi oturacağı en çok merak edilen konuların başında geliyor. Bu isimlerden birinin bakanlıklardan farklı olarak danışma kurulu olarak görev yapacak Ekonomi Politikaları Kurulu'nun başına geçebileceği konuşuluyor.

8 TEMMUZ'DA YEMİN 9 TEMMUZ'DA KABİNE

8 Temmuz saat 14.00'de Meclis'teki ilk birleşimde milletvekilleri yemin edecek. Bu yemin töreninin ardından aynı gün Cumhurbaşkanı Erdoğan da Meclis'e gelerek Türkiye'nin ilk seçilmiş başkanı sıfatıyla yemin edip Meclis Başkanı'ndan mazbatasını alacak.
9 Temmuz'da kabinesini açıklaması beklenen Erdoğan, daha sonra da geleneksel hale gelen ilk ziyaretini KKTC ve Azerbaycan'a yapacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan bu ziyaretlerinin tamamlamasının ardından ilk yurtdışı zirvesini gerçekleştirmek için 11-12 Temmuz tarihleri arasında Brüksel'e giderek NATO Zirvesine katılacak. Erdoğan burada ABD Başkanı Trump ile de bir araya gelecek.

Yeni sistem mesaisi başlıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN